Μίλαν-Βερόνα: Επική ανατροπή και κορυφή οι “ροσονέρι”

Η Μίλαν πέτυχε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ξεπέρασε το εμπόδιο της Βερόνα και πάτησε κορυφή

Η Μίλαν πήρε μεγάλη νίκη με ανατροπή, επικρατώντας με 3-2 της Βερόνα στο Σαν Σίρο, για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Τούντορ κατάφερε να “σοκάρει” τους γηπεδούχους, αφού πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη 2-0, με τα γκολ των Καπράρι (7′) και Μπαράκ (24′).

Οι “ροσονερι” έφτασαν στην ανατροπή, πετυχαίνοντας τρία γκολ στην επανάληψη. Ο Ζιρού μείωσε με κεφαλιά στο 59′, κάνοντας το 1-2. Ο Κεσί έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 76′ (υπήρξε έλεγχος VAR), ενώ το “τρίποντο” πήγε στην ομάδα του Πιόλι, με το αυτογκόλ του Γκουντέρ στο 78′.

Η Μίλαν ανέβηκε στην κορυφή και έφτασε έτσι τους 22 βαθμούς μετά από 8 αγωνιστικές, με τη Νάπολι να βρίσκεται στο -1, αλλά με παιχνίδι λιγότερο (υποδέχεται τη Κυριακή την Τορίνο). Στο -5 από τη κορυφή έμεινε η Ίντερ.

Tο πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Σάββατο 16/10

Σπέτσια-Σαλερνιτάνα 2-1 (51’ Στρέλετς, 76’ Κοβαλένκο – 39’ Σίμι)

Λάτσιο-Ίντερ 3-1 (67’ πέν. Ιμόμπιλε, 81’ Άντερσον, 90’+1’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 12’ πέν. Πέρισιτς)

Μίλαν-Βερόνα 3-2 (59’ Ζιρού, 76’ πέν. Κεσί, 78’ Γκίντερ – 7’ Καπράρι, 24’ πέν. Μπαράκ)