Μοίρασε βαθμούς το ντέρμπι «Δικεφάλων»

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι «Δικεφάλων», για την 19η αγωνιστική της Super League Σουρωτής, με τον ΠΑΟΚ να επεκτείνει το αήττητο σερί του και την Ένωση να μένει χωρίς νίκη σε άλλο ένα ντέρμπι.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, είχε τις τελικές, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς, αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από 32’, λόγω της αποβολής του Ζαμπά.

Σκόρερ των δυο ομάδων ήταν ο Πόνσε για την ΑΕΚ και ο Μαουρίσιο για τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με δυο διαδοχικά κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλευτα και ένα καλό σουτ του Λιβάια εκτός περιοχής, αλλά το συρτό σουτ του Κροάτη απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά όμως ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, ο Καντουρί εκτέλεσε κόρνερ, ο Βιεϊρίνια έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Μαουρίσιο τη δεύτερη και ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ με 0-1 στο 10’.

Οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβληθούν η μια στην άλλη, αλλά χωρίς να κάνουν κάποια σημαντική στιγμή. Στο 32’ ο Λέο Ζαμπά μάρκαρε άτσαλα τον Χουλτ με τον διαιτητή να του δείχνει την δεύτερη και να αφήνει τον ΠΑΟΚ με δέκα, για ένα αρκετό μεγάλο διάστημα στο ντέρμπι.

Η Ένωση μπορεί να είχε τον πλεονέκτημα του παίκτη παραπάνω, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, παρά την κατοχή της μπάλας που είχε έπειτα από την αποβολή. Ο έτερος «Δικέφαλος» απείλησε στο 43’ με μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, που έδιωξε σε κόρνερ ο Άλεφ.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας, έκλισε τον ΠΑΟΚ στα καρέ του το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς όμως να φανεί απειλητική. Στο 56’ ο Χουλτ βρέθηκε αφύλαχτος από τα αριστερά, πλάσαρε, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε εύκολα.

Στο 70’ ο Χουλτ μπήκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Κρίστισιτς πέταχτηκε, αλλά η κεφαλιά του ήταν κάκιστη. Η Ένωση πίεζε τον ΠΑΟΚ όσο περνούσαν τα λεπτά και από τη στιγμή της εισόδου του Μπογέ, που δημιουργούσε αρκετά ρήγματα, αλλά χωρίς κάτι παραπάνω.

Στο 74’ ο Λιβάια από τα δεξιά έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Πόνσε έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη στιγμή στο 90’ με τον Κρίστιτσιτς, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Σκόρερ: 74’ Πόνσε – 10’ Μαουρίσιο

Κίτρινες:  21’ Λιβάια, 46’ Κρίστιτσιτς, 89’ Κλωναρίδης, 90+2’ Μπογέ  – 18’ Σάκχοφ, 21’ Ζαμπά, 40’ Πασχαλάκης

Κόκκινες: 32΄Ζαμπά

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζούνιδης): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (46’ Κρίστιτσιτς) , Γκάλο, Μπακασέτας (87’ Κλωναρίδης), Άλεφ (60’ Μπογέ), Μάνταλος, Χουλτ, Λιβάια, Πόνσε

Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Τσόσιτς, Σβάρνας, Αλμπάνης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (64’ Μίσιτς), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (59’ Λημνιός), Καντουρί (84’ Πέλκας), Άκπομ

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Ενρίκε, Σφιντέρσκι