Μοιρασιά στους “Ζωσιμάδες”

Μοιράστηκαν βαθμούς ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης.

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκανΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες» για τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ο Γιώργος Παμλίδης στο 23’ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Χουάν Μουνάφο στο 34’ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο Λουίς Φερνάντες έκανε την ανατροπή και έδωσε στο 84′ προβάδισμα στον Αστέρα, για να ισοφαρίσει ο Σάντι Κριζμάν στο 86′.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 54’ ο Στέφανος Σιόντης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά από αυτή την ισοπαλία, ο ΠΑΣ Γιάννενα είναι στη 10η θέση με 13 βαθμούς και ο Αστέρας Τρίπολης στην 6η θέση με 17 βαθμούς.

Το ματς

Στο 23ο λεπτό, ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ. Ο Πίρσμαν μπήκε από αριστερά, γέμισε στην περιοχή για τον Παμλίδη, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Ο Αστέρας βρήκε αντίδραση και στο 34’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ριέρα, έκανε ωραία κάθετη μπαλιά για τον Μουνάφο, ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Χουτεσιώτη, πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κρίζμαν εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να καταλήγει στο τείχος.

Στο 54’ ο Σιόντης πήγε με τις τάπες στο μαρκάρισμα πάνω στον Σίτο, με τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τον ΠΑΣ με 10 παίκτες.

Στο 75’ ο Λιάσος δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 84’ ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα. Ο Άλβαρες σέντραρε από αριστερά και ο επερχόμενος Λουίς Φερναντες πλάσαρε στην κίνηση για το 1-2.

Και δύο λεπτά μετά, ο ΠΑΣ ισοφάρισε εκ νέου. Ύστερα από φάουλ του Σάλιακα, ο Κριζμάν με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (85’ Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ελευθεριάδης (63’ Παντελάκης), Κάστρο (8’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46’ Λεό), Παμλίδης (63’ Λιάσος), Κρίζμαν

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Καστάνο, Σουάρεθ, Αλβάρεζ, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (40’ Βαλιέντε), Κρέσπι (74’ Τιλίκα), Ριέρα (74’ Λ. Φερνάντεθ), Σίτο (89’ Καπίγια), Μπαράλες