Μοιράστηκαν βαθμούς ο Παναιτωλικός με τον ΟΦΗ

Αρχή με βαθμό για τον Παναιτωλικό στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ.

Για την 1η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας και λιγοστές ευκαιρίες να κάνει την ζημιά στον Κνετ ο οποίος ανταποκρίθηκε άξια όπως και η τριάδα στην άμυνα.

Η πρώτη ευκαιρία για τους Κρητικούς ήταν στο 5’ με τον  Φιγκεϊρέδο. Ο Παναιτωλικός απάντησε με το σουτ του Ντίας στο 6’ ο Βάτερμαν  δεν ανησύχησε. Η δεύτερη ευκαιρία ήταν στο 21’ με τον Ναμπί να χάνει από τον Κνετ.

Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός αν και δεν την κατοχή της μπάλας είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 10’ Μάζουρεκ έψαξε την κίνηση του Ματζόλα στην περιοχή ο Βάτερμαν  μπλόκαρε εύκολα. Δυο λεπτά αργότερα οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το λάθος του Ναμπί καθως κόπηκαν από την άμυνα.Στο 14’ η κεφαλιά του Ματσόλα ήταν άστοχη. Στο 35’ κεφαλιά του Κωνσταντόπουλου πέρασε  ψηλά άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεζαν η οποία απέδωσε καρπούς  στις καθυστερήσεις καθώς άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάζουρεκ, ένα πέναλτι που κερδήθηκε από την επάνοδο του Ματζόλα και το χέρι του Βούρου.

Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά προσπαθώντας να επιβληθεί με το δικό του παιχνίδι. Στο 50’ ο Ματζόλα έπιασε μία αδύναμη κεφαλιά, μπλόκαρε άνετα ο Βάτερμαν.  Η ομάδα του Γιώργου Σίμου έφερε το ματς στα ίσια στο 60’ με το σουτ  του νεοεισελθών Νέιρα. Το σύνολο του Μάκη Χάβου προσπάθησε να απαντήσει με το φάουλ του Μάζουρεκ όμως  μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ωστόσο στις καθυστερήσεις αμφότερες οι ομάδες είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το τρίποντο όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι . Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον ο Παναιτωλικός όπως και ο ΟΦΗ εiναι στον βαθμό και στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Γιαννούλης, Βούρος (74΄Ουές), Κοροβέσης, Μαρινάκης, Στάικος, Σακόρ (53′ Νέιρα), Ναμπί (53′ Μεγιάδο), Βαζ (79′ Γρίβας), Φιγκεϊρέδο (74′ Γκαργκαλατζίδης), Σαρδινέρο.

Παναιτωλικός (Χάβος Μάκης): Κνετ, Βάντερσον, Καρασαλίδης, Μαζουρέκ (86′ Μεντόσα), Ματζόλα (81′ Βέργος), Ντάλσιο, Ντίας, Τζανακάκης (73′ Ντουάρτε), Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας (87′ Ταχάρ), Λιάβας