Μοιράστηκαν τους βαθμούς Τυνησία και Μάλι

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Τυνησία και Μάλι στην μεταξύ τους αναμέτρηση του Ε’ ομίλου για το Κοπα Άφρικα.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και παρέμειναν ζωντανές στην μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Τυνησία είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζρί, όμως τη μπάλα σταμάτησε το αριστερό δοκάρι του Ντιαρά.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν χώρους να επιτεθούν και να ανοίξουν το σκορ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 33’ ο Καζρί έχασε μια ακόμα καλή ευκαιρία να πετύχει το πρώτο γκολ για την Τυνησία αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγα εκατοστά έξω από την εστία.

Μπορεί η Τυνησία να απειλούσε ωστόσο το Μάλι ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ. Ο Σαμασεκού στο 61’ πέτυχε ένα απίστευτο γκολ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, νικώντας τον τερματοφύλακα και έγραψε το 1-0.

Οι προσπάθειες της Τυνησίας τελικά βρήκαν στόχο και στο 71’ ο Καζρί ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, ένας από τους αντίπαλους παίκτες βρήκε την μπάλα, αφήνοντας τον Ντιαρά άγαλμα, για το τελικό 1-1.

Σκόρερ:71’ Καζρί / 61’ Σαμασεκού

Τυνησία (Κανζαρι): Ασέν, Κεχρίδα, Μπρον, Μεριάχ, Χανταντί, Σκιρί, Σάαλελι, Μπαντρί(62’ Μσάνκι), Καζρί, Σλιτί(84’ Μοχάμεντ), Κενίσι (70’ Χαουατ)

Μάλι (Μαγκασουμπά): Ντιαρά, Κονέ, Φοφανά, Ουαγκέ, Τραορέ, Σαμασεκού, Τζενεπό(75’ Ντουμπιά), Αϊνταρά, Κουλιμπαλί, Ντιαμπί(80’ Α. Τραορέ), Μαρεγκά