Μοιράστηκαν βαθμούς ο Παναιτωλικός με την Ξάνθη

Για την εμβόλιμη 15η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, η Ξάνθη και ο Παναιτωλικός κόλλησαν στην λευκή ισοπαλία 0-0 στα πηγάδια.

Τα καναρίνια συνεχίζουν το πρωτάθλημα χωρίς νίκη, και οι Ξανθιώτες για τέταρτο παιχνίδι δεν έχουν χαμογελάσει.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους ήταν αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες, κάνοντας κακό ματς .

Όμως όσο περνούσαν τα λεπτά οι ακρίτες έπαιρναν την κατοχή και την πρωτοβουλία της μπάλας με αποτέλεσμα στο 13’ να κάνει  την πρώτη επίσκεψη με τον Κοβάτσεβιτς ο οποίος ήταν άστοχος . Ο Παναιτωλικός απάντησε σο 20’ με το σουτ του Παρρά ο Αμπάντ ήταν σε ετοιμότητα. Στο 23’ ο Φοσέ με σουτ προσπάθησε να κάνει την ζημία αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 24’ ο Αριγίμπι έκανε ένα άστοχο σουτ. Ο Φοσέ σε τρεις περιπτώσεις (30’ 34’ 40’) απείλησε τον Παναιτωλικό χωρίς να ανοίξει το σκορ. Στο 43’ οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Τζουρίτσκοβιτς να μην μπορεί να νικήσει τον Κνετ , οποίος αποσιώπησε τον κίνδυνο. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με χαμηλό τέμπο, ωστόσο στην συνέχεια του αγώνα οι ακρίτες είχαν το πάνω χέρι, με τα καναρίνια να έχουν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Στο 60’ ο Τζουρίτσκοβιτς  προσπάθησε να φερει αναταρχη στα καρε του Κνετ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 64’οι  Κοβάτσεβιτς και Τζουρίτσκοβιτς  δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 66’ ο Λισγάρας με μακρινά σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα των Αγρινιωτών, ο Λιάβας έσωσε την ομάδα του.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε με αποτέλεσμα το 0-0 να διατηρηθεί έως το φινάλε. Πλέον η Ξάνθη έχει 20 βαθμούς και είναι στην 6η θέση, ενώ ο Παναιτωλικός έφτασε στους 5 βαθμούς.

Ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε το ματς με δεκα παικτες λογο της άδικης αποβολής του Τσιγγάρα με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ξάνθη: Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς, Κοβάτσεβιτς(65′  Ντε Αμορίμ), Εντουάρντο(46′ Μπαριέντος), Καμαρά, Φοσέ(79′ Ρενέλα), Εστούρτζεον.

Παναιτωλικός: Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Σανιά, Μαρσιάλ, Ντίας, Αριγίμπι, Λιάβας, Ντάλσιο(81′ Φυτόπουλος), Πάρρας(46′ Τσιγγάρας), Μιμίτο(70′ Ντουάρτε).