“Σφαλιάρα μεγατόνων” του Στρασβούργου στη Μονακό!

Το Στρασβούργο επικράτησε με το επιβλητικό 1-5(!) απέναντι στη Μονακό, ενώ και η Τουλούζ νίκησε τη Νιμ εκτός εδρας. Ισόπαλη έμεινε η Ρεν με την Νις, καθώς έχασε τη νίκη στο 99ο λεπτό, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1.

ΜονακόΣτρασβούργο 1-5

Το Στρασβούργο πήρε μια σημαντική εκτός εδρας νίκη απέναντι στη Μονακό με 1-5!

Καθοριστική στιγμή για το παιχνίδι ήταν η αποβολή του Νάλντο της Μονακό μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 12ο λεπτό ο Αζόρκ, έπειτα από πάσα του Λαλα άνοιξε το σκορ για το Στρασβούργο.Πέντε λεπτά αργότερα ο Τόμασον έστειλε τη μπάλα στην εστία του Μπενάλιο και έγραψε το 0-2.

Στο 22’ ο Φαλκάο, μετά από ασίστ του Τίλεμανς μέιωσε σε 1-2, χωρίς να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να ανατρέψει την κατάστραση, καθώς μετά ακολούθησαν άλλα 4 γκολ!

Ο Σισόκο στο 63’ σκόραρε και πέτυχε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα o Αζόρκ έκανε το 4-1, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το Στρασβούργο έμεινε και αυτό με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μίτροβιτς στο 69’.

Το τελειωτικό χτύπημα στη Μονακό ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Φοφανα διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

ΝιμΤουλούζ 1-0

Την ίδια ώρα η Τουλούζ επικράτησε απέναντι στη Νιμ με 1-0 στην εκτός εδρας αναμέτρηση. Παρά την ήττα της η Νιμ με 26 βαθμούς βρίσκεται στην 11η θέση, αφήνοντας τη νικήτρια Τουλούζ δυο θέσεις παρακάτω με 25 βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Σανόγκο στο 41ο λεπτό, μετά από ασίστ του Αμιάν.

ΡενΝις 1-1

Η Ρεν υποδέχθηκε τη Νις και οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Νις βρίσκεται στην έβδομη θέση, πίσω από τη Μονπελιέ, έχοντας και οι δυο 31 βαθμούς, με τη δεύτερη να «χρωστάει» δυο παιχνίδια.

Ο Ουντίν, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Ρομαό, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 12ο λεπτό.

Δεν κατάφεραν όμως να χαρούν τη νίκη, καθώς στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουαλτέρ με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 1-1 και στέρησε από τη Ρεν τους τρεις βαθμούς.