Μουντομπάσκετ 2023: Στους “4” με περίπατο η Σερβία

Η Σερβία με μεγαλειώδη εμφάνιση σάρωσε τη Λιθουανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου κυπέλλου.

Η Σερβία ήταν μαγική και με μια καθηλωτική εμφάνιση διέλυσε με 87-68 τη Λιθουανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του φετινού μουντομπάσκετ εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ ΗΠΑ και Ιταλία.’

Η Σερβία με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και με κύριο άξονα την άμυνα της αλλά και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε στην άνετη νίκη. Οι Λιθουανοί ήταν ακόμα μεθυσμένοι από την νίκη τους κόντρα στις ΗΠΑ στον όμιλο και παρόλο που έφτασαν μέχρι τους “8” με ρεκόρ 5-0 δεν κατάφεραν να προχωρήσουν σκοντάφτοντας πάνω στην καλοκουρδισμένη μηχανή του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Σερβίας ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο όταν και προήγηθηκε με 11 πόντους (49-38 στο ημίχρονο) βάζοντας βάσεις για την νίκη. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Σέρβοι είχαν πάρει το απόλυτο κουμάντο του αγώνα και όσο περνούσε ο χρόνος φρόντιζαν να αυξάνουν τη διαφορά.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Σερβία να φτάνει στην άνετη και μεγάλη νίκη και τη Λιθουανία να αναγκάζεται να περιοριστεί στους αγώνες για τις θέσεις 5-8.

Μπογκντάνοβιτς με 21 πόντους και Πετρούσεφ με 17 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Σερβία με σχεδόν όμως όλους τους παίκτες να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι. Από τη Λιθουανία ο Γιοκομπάϊτις είχε 13 πόντους και ο Βαλαντσιούνας 11.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Καρινιάουσκας, Μαλντούνας, Νορμάντας 8 (1), Μπραζντέικις 11 (2), Ντίμσα 3 (1), Γιοκουμπάιτις 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/5 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 2, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 8 (4 κλεψίματα), Μπογκντάνοβιτς 21 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 9 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ν. Γιόβιτς 8 (1), Σ. Γιόβιτς 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 1 ,Μιλουτίνοβ 9 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 17 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρίστιτς