Mundial 2022: Άνετα στους “16” η Αγγλία

Άνετη νίκη της Αγγλίας επί της Ουαλίας και πρόκριση στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αγγλία νίκησε με 3-0 την Ουαλία για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου και με δύο νίκες και μία ισοπαλία, πήρε την πρόκριση στους «16» ως πρώτη του ομίλου. Έτσι την Κυριακή 4/12 θα αντιμετωπίσουν τη Σενεγάλη (2η του 1ου ομίλου). Από την άλλη, η Ουαλία αποχαιρετά τη διοργάνωση, που είναι η πρώτη της μετά το 1958.

Στα αξιοσημείωτα, αυτή η αναμέτρηση ήταν η 104η ανάμεσα στις δύο χώρες, αλλά πρώτη σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ήταν ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε συμμετοχή και στο δεύτερο. Γενικά, πάντως, η ομάδα του Σαουθγκέιτ δεν είχε καμία σχέση με εκείνη που έπαιξε εναντίον του Ιράν, ιδιαίτερα στο β΄ μέρος στο οποίο κυριάρχησε ολοκληρωτικά.

Η κριτική που δέχτηκε η Αγγλία, αλλά και ο προπονητής της μετά το 0-0 με τις ΗΠΑ, ανάγκασε τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με την αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός των «Τριών Λιονταριών» παρέταξε μια ενδεκάδα με τέσσερα νέα πρόσωπα και συγκεκριμένα τους Γουόκερ, Χέντερσον, Φόντεν και Ράσφορντ να παίρνουν τις θέσεις των Τρίπιερ, Μέισον Μάουντ, Σάκα και Στέρλινγκ.

Αλλαγές έκανε και ο Ρομπ Πέιτζ στην ενδεκάδα της Ουαλίας, μετά την ήττα από το Ιράν. Τα νέα πρόσωπα ήταν τρία, με το ένα από αυτά, τον Γουόρντ να παίρνει θέση βασικού κάτω από τα δοκάρια μετά την αποβολή του Χένεσι στην αναμέτρηση με τους Ασιάτες. Επίσης, οι Άλεν και Τζέιμς βρέθηκαν στους πρώτους «11» αντί των Γουίλσον και Ρόμπερτς που είχαν ξεκινήσει με το Ιράν.

Η Αγγλία έβγαινε πιο οργανωμένα στην επίθεση στα πρώτα λεπτά κι έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 10΄, με τον Γουόρντ να σταματά σωτήρια τον Ράσφορντ (ασίστ από τον Κέιν) στο τετ-α-τετ που είχαν.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 30 λεπτά για την καταγραφή της δεύτερης καλής φάσης στον αγώνα, ξανά με πρωταγωνιστές τους Αγγλους. Το σουτ του Φόντεν στο 37΄ μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ την ίδια τύχη είχε και το βολ πλανέ του Ράσφορντ δύο λεπτά αργότερα.

Ένα σουτ του Άλεν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (άουτ), ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η Ουαλία στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο τελείωσε 0-0.

Η Αγγλία ήταν ανώτερη, είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Ράσφορντ στο ξεκίνημα, κράτησε περισσότερο τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, αλλά δεν βρήκε λύσεις απέναντι στο αμυντικό… τείχος των Ουαλών, που ήταν φανερό από τα πρώτα λεπτά ότι ο στόχος τους ήταν πώς θα «κλέψουν» το ματς μέσα από κάποια αντεπίθεση.

Η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποδόθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Αγγλία να «σφραγίζει» την ανωτερότητά της με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και ταυτόχρονα να «κλειδώνει» επί της ουσίας την πρωτιά του γκρουπ και την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Ράσφορντ και Φόντεν ήταν οι πρωταγωνιστές και σκόρερ στο 50΄ και 52΄. Την πρώτη φορά ο Φόντεν κέρδισε (ανύπαρκτο) φάουλ έξω από την περιοχή και ο Ράσφορντ με απευθείας εκτέλεση έβαλε μπροστά την Αγγλία (1-0), για να έρθει ο Ράσφορντ τη δεύτερη να κλέψει τη μπάλα στην προσπάθεια των Ουαλών να οργανωθούν έξω από την περιοχή τους, να δώσει στον Κέιν και ο αρχηγός με ασίστ… μισό γκολ να δώσει την ευκαιρία στον Φόντεν από κοντά να «γράψει» το 2-0.

Ο σέντερ φορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάρκους Ράσφορντ, ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση με ένα ακόμη προσωπικό γκολ στο 68ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή, κι απόλυτα δικαιολογημένα κατά τη στιγμή της αλλαγής του στο 76΄ γνώρισε την αποθέωση των Άγγλων φιλάθλων.

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Μέπαμ, Ρόντον, Ντέιβις (59΄ Μορέλ), Αμπάντου, Ν. Γουίλιαμς (36΄ Ρόμπερτς), Άλεν (81΄ Κόλγουϊλ), Ράμσεϊ (46΄ Τζόνσον), Τζέιμς (77΄ Γουίλσον), Μπέιλ, Μουρ

Αγγλία (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (57΄ Αλεξάντερ Αρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65΄ Τρίπιερ), Ράις (58΄ Φίλιπς), Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Φόντεν, Ράσφορντ (76΄ Γκρίλις), Κέιν (58΄ Γουίλσον)