Mundial 2022: Άγγιξε το θαύμα, αλλά αποκλείστηκε η Ουρουγουάη

Έφτασε κοντά στην πρόκριση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ουρουγουάη, αλλά η Νότια Κορέα της χάλασε τα σχέδια

Η Ουρουγουάη επικράτησε 2-0 της Γκάνας στο στάδιο Education City, για την τελευταία αγωνιστική του 8ου ομίλου της διοργάνωσης.

Η «σελέστε» ήταν ανώτερη από τη Γκάνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πήρε δίκαια τη νίκη, αλλά τελικά αποκλείστηκε μετά το νικητήριο γκολ της Ν. Κορέας κόντρα στην Πορτογαλία στο 90+1′.

Οι Ουρουγουανοί αποκλείστηκαν στην ισοβαθμία, καθώς είχαν χειρότερη επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο να πετύχει και άλλα τέρματα, αλλά προτίμησε να μείνει στο 2-0 και να μην κυνηγήσει άλλα γκολ.

Τα δύο τέρματα των νικητών πέτυχε ο Ντε Αρασκαέτα (26΄,32΄), ενώ νωρίτερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν οι Αφρικανοί, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αγιού (21′), το έχασε.

Τα δύο «εισιτήρια» του ομίλου πήραν η Πορτογαλία ως πρώτη και η Νότια Κορέα ως δεύτερη.

H Γκάνα έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και έφτασε «μια ανάσα» από το 1-0, όταν στο 21΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κούντους από τον Ροσέτ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντρέ Αγιού, όμως ο Ουρουγουανός γκολκίπερ απέκρουσε. Τα «φαντάσματα» του 2010 άρχισαν να στοιχειώνουν τους Αφρικανούς, που λόγω ενός χαμένου πέναλτι πριν από 12 χρόνια απώλεσαν την ευκαιρία να περάσουν στους «4» του Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής.

Η ψυχολογία τους έπεσε στο ναδίρ και η «Σελέστε» το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Στο 26΄ από ασταθή απόκρουση του Ζίγκι σε σουτ του Σουάρες, ο Ντε Αρασκαέτα ακολούθησε τη φάση και από κοντά άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα (32΄) ξανά ο επιθετικός της Φλαμένγκο βρέθηκε σε θέση βολής και έγραψε το 2-0, γκολ για το οποίο φέρει και πάλι ευθύνη ο τερματοφύλακας της Γκάνας.

Η Ουρουγουάη kράτησε πολύ άνετα το προβάδισμα, αλλά μετά το 65΄ ο Ντιέγκο Αλόνσο αποφάσισε να κάνει διαχείριση, σα να είχαν κριθεί τα πάντα, χωρίς να υπολογίζει ότι η ομάδα του εξαρτιόταν άμεσα από το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου, Πορτογαλία-Νότια Κορέα.

Εκείνη τη στιγμή το σκορ ήταν 1-1 και ένα γκολ των Ασιατών θα τους έφερνε στον επόμενο γύρο σε βάρος της «Σελέστε». ‘Αρα όλα ήταν ανοιχτά κι αυτό θα έπρεπε να λάβουν υπόψη ο Ουρουγουανός τεχνικός και οι συνεργάτες του.

Παρόλα αυτά, ο Αλόνσο «κάθισε» πάνω στο 2-0 αποσύροντας τους καλύτερους παίκτες του σα να ήθελε να τους δώσει το standing ovation: Ντε Αρασκαέτα, Σουάρες, Νούνιες! Όταν η Νότια Κορέα πήρε προβάδισμα επί της Πορτογαλίας, οι Ουρουγουανοί δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Απέμεναν 12-13 λεπτά και δεν δημιούργησαν ούτε φάση, απέναντι σε μία ομάδα που είχε αποκλειστεί. Έτσι, η Ουρουγουάη έμεινε για πρώτη φορά εκτός νοκ άουτ φάσης Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 2006.

Κίτρινες: Σουλεμάνα, Αλιντού – Κοάτες, Νούνιες, Σουάρες, καβάνι, Χιμένες

Γκάνα (Ότο ‘Αντο): Ζίγκι, Σεϊντού, Αμαρτέι, Σαλισού, Μπαμπά, Πάρτεϊ, Αμπντούλ Σαμέντ (72΄ Κιέρεχ), Κούντους (90+8΄ Ισαχάκου), Αντρέ Αγιού (46΄ Μπουκαρί), Ζορντάν Αγιού (46΄ Σουλεμανά), Γουίλιαμς (72΄ Σεμένιο)

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Βαρέλα, Χιμένες, Κοάτες, Ολιβέρα, Πελίστρι (66΄ Ντε Λα Κρους), Βαλβέρδε, Μπεντανκούρ (34΄ Βεσίνο), Ντε Αρασκαέτα (80΄ Κανόμπιο), Σουάρες (66΄ Καβάνι), Νούνιες (80΄ Μάξι Γκομες)