Mundial 2022: “Χέρι-χέρι” στους «16» Αργεντινή και Πολωνία

Μαζί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκαν Αργεντινή και Πολωνία

Η Αργεντινή νίκησε με 2-0 την Πολωνία στο στάδιο 974, για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Λιονέλ Μέσι μπορεί να μη σκόραρε, καθώς νικήθηκε από την Σέζνι στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 39΄, αλλά ο Μακ Άλιστερ (46′) και ο Άλβαρες (67′) πέτυχαν τα δύο τέρματα των νικητών.

Η ομάδα του Σκαλόνι πέρασε ως πρώτη στους «16» και στη φάση των νοκ άουτ αγώνων θα παίξει με την Αυστραλία.

Από την άλλη, οι Πολωνοί πέρασαν ως δεύτεροι, καθώς στην ισοβαθμία με το Μεξικό (από 4β.) είχαν καλύτερη διαφορά τερμάτων (2-2 η Πολωνία, 2-3 το Μεξικό). Η ομάδα του Μιχνιέβιτς θα βρεθεί αντιμέτωπη στους «16» με την Γαλλία την Κυριακή (4/12, 17:00).

Η «αλμπισελέστε» ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, παρότι δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία. Οι Πολωνοί αμύνονταν και δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Σκαλόνι να απειλήσει σε σημαντικό βαθμό την εστία του Σέζνι.

Το σουτ του Ακούνια στο 29΄ πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του έμπειρου κίπερ της Γιουβέντους, ενώ στο 33΄ ο Ντι Μαρία λίγο έλλειψε να σκοράρει με απευθείας κόρνερ. Και πάλι ο Σέζνι, απομακρύνοντας σωτήρια σε νέο κόρνερ.

Ο 32χρονος τερματοφύλακας με νέα φανταστική επέμβαση σε σουτ του Ακούνια στο 36΄ κράτησε ζωντανή την ομάδα του, ενώ δύο λεπτά μετά η Αργεντινή κέρδισε πέναλτι, που καταλόγισε ο διαιτητής μετά από ένδειξη του VAR, καθώς στην προσπάθεια του Σέζνι να απομακρύνει τη μπάλα ο Μέσι έπεσε στο έδαφος, ενώ επιχειρούσε να πιάσει την κεφαλιά. Ο Μέσι εκτέλεσε στο 39΄, αλλά ο Σέζνι με τρομερή απόκρουση διατήρησε το 0-0, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στ΄ αποδυτήρια.

Ό,τι δεν κατάφερε η Αργεντινή σε 45 λεπτά στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου. Από τη συνεργασία Ντι Μαρία-Ντε Πολ και σέντρα του δεύτερου, ο Μακ Άλιστερ με ένα περίεργο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Η Πολωνία απείλησε άμεσα με την ισοφάριση στο 50΄, όταν ο προωθημένος Γκλικ έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ κι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 61΄ ο Μακ Άλιστερ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση στην περιοχή, αλλά αυτή την φορά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σ΄ ετοιμότητα τον Σέζνι.

Το ματς κρίθηκε εν πολλοίς στο 67΄ με τον Άλβαρες να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Φερνάντες και με σουτ «εγραψε» το 2-0. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι βγήκε τετ-α-τετ με τον Σέζνι στο 73΄, αλλά αστόχησε.

Το ίδιο έκανε λίγα λεπτά αργότερα και ο Λαουτάρο Μαρτίνες στην τελευταία μεγάλη φάση για την Αργεντινή στο ματς.

Κίτρινες: Κριχόβιακ – Ακούνια

Πολωνία (Τσέσλαβ Μιχνιέβιτς): Σέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεσίνσκι, Ζιελίνσκι, Μπιέλικ (62΄ Ντ. Σιμάνσκι), Κριχόβιακ (83΄ Πιάτεκ) , Φρανκόβσκι (46΄ Καμίνσκι), Σβιντέρσκι (46΄ Σκόρας), Λεβαντόβσκι

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (59΄ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες (79΄ Πετσέλα), Μακ Άλιστερ (84΄ Αλμάδα), Μέσι, Άλβαρες (79΄ Λαουτάρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία (59΄ Παρέδες)