Mundial 2022: Χόρεψε… Σάμπα και προκρίθηκε στους «8» η Βραζιλία

Πέρασε άνετα το εμπόδιο της Νότιας Κορέας η Βραζιλία και προκρίθηκε στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Βραζιλία νίκησε με 4-1 τη Νότια Κορέα στο στάδιο 974, για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με τέσσερα τέρματα από το πρώτο ημίχρονο η “Σελεσάο” πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία (9/12, 17.00), που νίκησε νωρίτερα στα πέναλτι την Ιαπωνία.

Τα τέρματα της ομάδας του Τίτε πέτυχαν οι Βνίσιους, Νεϊμάρ, Πακετά, Ριτσάρλισον, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Ασιάτες ήταν να βάλουν το γκολ της τιμής με το ωραίο τέρμα του Πάικ.

Έγραψε ιστορία ο Νεϊμάρ, καθώς έγινε ο τρίτος Βραζιλιάνος που σκοράρει σε τρία ή περισσότερα Μουντιάλ. Ο Νεϊμάρ έφτασε επίσης πολύ κοντά στην ισοφάρισης του ρεκόρ του Πελέ με τα περισσότερα γκολ με τη φανέλα της Βραζιλίας. Ο ζωντανός θρύλος του παγκόσμιου ποδοσφαίρου μετράει 77 γκολ και ο Νεϊμάρ βρίσκεται ένα μόλις μακριά από την ισοφάριση (έχει 76)

Η ομάδα του Τίτε ξεκίνησε από το πρώτο σφύριγμα για να παίξει φουλ επίθεση μόλις στο 11ο λεπτό είχε πάρει σκορ νίκης. Μόλις στο 7΄ ο Ραφίνια «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα και γύρισε στο πέναλτι, όπου ο Βινίσιους απλά έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γου-Γιονγκ Γιουνγκ έκανε πέναλτι στον Ριτσάρλισον, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νεϊμάρ στο 13΄ για το 2-0. Ταυτόχρονα, ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τα 7 γκολ σε 12 αγώνες στο Παγκόσμιο Κύπελλο κι έγινε ο τρίτος Βραζιλιάνος που σκόραρε σε τρεις διαφορετικές διοργανώσεις, με πρώτο τον θρυλικό Πελέ που καταχειροκροτήθηκε και απόψε λίγο μετά το δέκατο λεπτό και τον Ρονάλντο το «Φαινόμενο».

Παρά το 0-2 οι Κορεάτες, που προς τιμήν τους δεν κατέβηκαν να παίξουν παιχνίδι σκοπιμότητας, ανάγκασαν τον Άλισον σε δύο μεγάλες αποκρούσεις στο 17ο λεπτό, αρχικά σε σουτ του Χι-Τσαν Χουάνγκ και ύστερα σε προσπάθεια του Ιν-Μπομ Χουάνγκ.

Στο 29΄ η Σελεσάο «έκρυψε» την μπάλα. Μετά από απίθανο τρίγωνο με τους αμυντικούς(!) Μαρκίνιος και Τιάγκο Σίλβα, έγινε αποδέκτης ο Ριτσάρλισον και πλάσαρε έξοχα για το 3-0.

Μερικά λεπτά αργότερα (36΄) και σε αντεπίθεσή τους οι «Βερντεόρο» μπήκαν στην περιοχή με τον Βινίσιους, που ύψωσε την μπάλα για τον Πακετά κι εκείνος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 4-0, σκορ που είχε να καταγράψει η Βραζιλία στο πρώτο ημίχρονο αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1954, όταν είχε νικήσει με 5-0 το Μεξικό στη φάση των ομίλων.

Στο 47΄ μετά από εκτέλεση πλαγίου και επιπόλαιο μαρκάρισμα του Μαρκίνιος, ο Σον βγήκε σε τετ α τετ με τον Άλισον, ο οποίος απέκρουσε με τον ώμο σε κόρνερ! Με το ρυθμό εντελώς ελεύθερο και τις ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν, η Κορέα επιδίωξε τουλάχιστον το γκολ της «τιμής» και το βρήκε στο 76΄, με μια «βολίδα» του νεοεισελθόντα Σέινγκ-Χο Πάικ! έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Κίτρινες: Γου-Γιανγκ Γιουνγκ

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον (80΄ Βέβερτον), Μιλιτάο (63΄ Άλβες), Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο (72΄ Μπρέμερ), Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ (80΄ Ροντρίγκο), Βινίσιους (72΄ Μαρτινέλι), Ριτσάρλισον.

Νότια Κορέα (Μπέντο): Σονγκ-Γκιου Κιμ, Μουν Χουάν Κιμ, Μιν-Τζάε Κιμ, Γιουνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν-Σου Κιμ (46΄ Τσουλ Χονγκ), Γιάε-Σουνγκ Λι (74΄ Λι Κανγκ-Ιν), Γου-Γιανγκ Γιουνγκ (46΄ Γιουν-Χο Σον), Ιν-Μπομ Χουάνγκ (65΄ Σέινγκ-Χο Πάικ), Χι-Τσαν Χουάνγκ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Τσο Γκε-Σουνγκ (Ουί-Τζο Χουάνγκ).