Mundial 2022: Έκανε την έκπληξη το Μαρόκο και νίκησε το Βέλγιο

Το Μαρόκο πέτυχε σημαντική νίκη επί του Βελγίου και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση

Το Μαρόκο επικράτησε με 0-2 το Βέλγιο στο στάδιο για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου κυπέλλου του Κατάρ.

Η ομάδα της Αφρικής άνοιξε το σκορ με το γκολ του Σαμπίρι στο 73ο λεπτό και σφράγισε την τεράστια αυτή νίκη με το τέρμα του Αμπουχάλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

O αγώνας:

Στο πρώτο τέταρτο το Βέλγιο ήταν σαφώς καλύτερο, έψαξε το γρήγορο γκολ. Σημαντικότερη στιγμή αυτή του 8ου λεπτού, όπου μετά από ωραία συνεργασία ο Θόργκαν Αζάρ βρήκε τον Μπατσουαγί, ο οποίος απέναντι από τον τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στη συνέχεια οι Βέλγοι ήταν φλύαροι, είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ.

Στις καθυστερήσεις, ο Ζίγιεχ με εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Σαϊς επηρέαζε τη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Βέλγιο συνέχισε να είναι κακό αγωνιστικά και στο 73ο λεπτό ο Σαμπίρι, εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα δεν βρήκε πουθενά και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Κουρτουά να έχει ευθύνη στο γκολ (1-0).

Η επιτυχία των Μαροκινών ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Αμπουχάλ να «κεραυνοβολεί» από κοντά τον Κουρτουά και να γράφει το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Ονάνα – Σαμπίρι

Βέλγιο: Κουρτουά, Καστάνιε, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μενιέ, Ονανά (60′ Τίλεμανς), Βίτσελ, Θ. Αζάρ (75′ Τροσάρ), Ντε Μπρόινε, Μπατσουαγί (75′ Ντε Κετέλαρε), Ε. Αζάρ (60′ Μέρτενς).

Μαρόκο: Ελ Καζούι, Χακίμι (67′ Σαμπίρι), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουναχί (78′ Ελ Γιαμίκ), Αμραμπάτ, Αμαλάχ (67′ Ατιγιάτ), Ζιγιεχ, Εν Νεσιρί (72′ Αμντχάλα), Μπουφάλ (72′ Αμπουχάλ).