Mundial 2022: Ήττα μεγατόνων της Αργεντινής από τη Σαουδική Αραβία!

Μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών έγινε σήμερα με τη Σαουδική Αραβία να κερδίζει με ανατροπή την Αργεντινή!

Αυτό και αν δεν έχει προηγούμενο! Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Σαουδική Αραβία “ξέρανε” την Αργεντινή με 2-1, και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκε με πέναλτι η Αργεντινή, ενώ της ακυρώθηκαν 3 (!) γκολ ως οφσάιντ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Λαουτάρο έκανε εξαιρετικό τακουνάκι, βρήκε τον Μέσι, με τον αρχηγό να πλασάρει στην αγκαλιά του Αλ Οβάις.

Στο 7’ μετά από κόρνερ του Μέσι, ο Παρέδες ανατράπηκε στην περιοχή, με τον διαιτητή να βλέπει τη φάση στο VAR και να καταλογίζει πέναλτι. Το οποίο στο 10’ ο Μέσι μετέτρεψε σε γκολ.

Στο 22’ ο Γκόμες έβαλε εξαιρετική κάθετη στον Λαουτάρο, ο οποίος πλάσαρε και σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο ίδιος στο 35’ σκόραρε ξανά, αλλά και πάλι ήταν σε αντικανονική θέση.

Οι… ακυρώσεις, «τρίτωσαν» στο 27’ όταν ο Γκόμες έβγαλε ξανά ωραία κάθετη στον Λαουτάρο, αυτός έκανε πανέμορφη ενέργεια και σκόραρε, αλλά και πάλι ήταν σε αντικανονική θέση.

Στο 48’ μετά από λάθος του Μέσι στο κέντρο του γηπέδου, ο Αλ Μπουραϊκάν έδωσε ωραία στον Αλ Σεχρί που σκόραρε για την ισοφάριση.

Η έκπληξη ολοκληρώθηκε στο 53’ όταν ο Αλ Ντασουαρί έκανε ωραίο σουτ και διαμόρφωσε το 2-1!

Η Αργεντινή έτσι, τελειώνει το αήττητο σερί που έτρεχε τα τελευταία 3 χρόνια και πλέον ψάχνει νίκες στα επόμενα δύο ματς για να προχωρήσει.

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεζ, Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ακούνια), Ντε Πολ, Παρέδες (59′ Φερντάντες), Πάπου Γκόμες (59′ Άλβαρεζ), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο

Σαουδική Αραβία (Ρενάρ): Αλ-Οβαΐς, Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαχράνι (90’+9′ Αλ Μπρεΐκ), Κανό, Αλ Μαλκί, Αλ Σεχρί (78′ Αλ Γκανάμ), Αλ Φάραζ (45’+4′ Αλ Αμπέντ, 88′ Αλ Αμρί), Αλ Νταουσάρι, Αλ Μπουραϊκάν (89′ Ασιρί)