Mundial 2022: Νίκη ανακούφισης για την Κόστα Ρίκα

Την χρυσή νίκη στην Κόστα Ρίκα έδωσε ο Φούλερ κόντρα στην Ιαπωνία.

Για την 2η αγωνιστική του E’ομιλού, η Κόστα Ρίκα νίκησε με 1-0 την Ιαπωνία και πήρε νίκη ανακούφισης έπειτα από την συντριβή με 7-0 από την Ισπανία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ιάπωνες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και επέβαλαν τον ρυθμό τους, από την άλλη οι Κοσταρικανοί είχαν 11 παίκτες πίσω από την μπάλα. Με την συμπλήρωση 15’, οι Λατιμαμερικάνοι ισορρόπησαν τον αγώνα μέχρι το 30` ύστερα οι «σαμουράοι» ξαναπήραν τον έλεγχο, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά τον Νάβας.

Στην επανάληψη οι Ιάπωνες μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη, που θα τους έφερνε κοντά  με την πρόκριση. Πίεζαν  δημιουργώντας αρκετές καλές στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρουν να κουνήσουν τα δίχτυα .

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αμφότερες οι ομάδες ανέβασαν το ρυθμό  και προσπάθησαν να φθάσουν στο γκολ. Η ομάδα του Λουϊς Φερνάντο Σουάρες ήταν αυτή  που το κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κέϊσερ Φούλερ στο 81’. Στην συνέχεια το σύνολο του Χάϊμε Μοριγιάσου  προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια  χωρίς αποτέλεσμα, καθώς στο 88ο λεπτό, ο Νάβας απέκρουσε το εξ’ επαφής σουτ του Καμάντα και διατήρησε την πολύτιμη νίκη για την Κόστα Ρίκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κόστα Ρίκα (Λουϊς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Γουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Φούλερ, Μπόρχες (89` Σάλας), Τεγέδα, Τόρες (65` Αγκιλέρα), Κάμπελ (94` Τσακόν), Κοντρέρας (65` Μπένετ).

Ιαπωνία (Χάϊμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιαμάνε (62` Μιτόμα), Ιτακούρα, Γιοσίντα, Ναγκατόμο (46` Χ.Ιτο), Εντο, Μορίτα, Ντοάν (67` Τζ.Ιτο), Καμάντα, Σόμα (82` Μιναμίνο), Ουέντα (46` Ασάνο).