Mundial 2022: Νίκη κόντρα στον Καναδά και κορυφή για τους Κροάτες

Η Κροατία νίκησε με ανατροπή τον Καναδά και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου της.

Με πρωταγωνιστές τους Κράμαριτς και Λιβάγια, η Κροατία έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 4-1 του Καναδά,  στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ε’ Ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Οι Κροάτες βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 4β, ακολουθεί το Μαρόκο με 3β, όσους έχει και το Βέλγιο που υστερεί στη διαφορά των τερμάτων, ενώ ο Καναδάς παρέμεινε με 0β και την τελευταία θέση.

Για τους Καναδούς ήταν το πρώτο γκολ σε Μουντιάλ, καθώς στην «παρθενική» τους παρουσία στη διοργάνωση του 1986 στο Μεξικό δεν είχαν σκοράρει, όπως και στην αναμέτρηση της πρεμιέρας του τρέχοντος τουρνουά με το Βέλγιο (1-0).

Mετά το Κατάρ, o Καναδάς έγινε η 2η ομάδα που αποχαιρετά πρόωρα τη διοργάνωση, η οποία στην πρώτη της παρουσία σε τελική φάση Μουντιάλ μετά το 1986 γνώρισε τον αποκλεισμό από την 2η αγωνιστική.

Οι Καναδοί αιφνιδίασαν του Κροάτες, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ντέιβις. Η Κροατία είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Κράμαριτς στο 26′ ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο σέντερ φορ των Χραβάτσκα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η ομάδα του Ντάλιτς κατάφερε και πήρε το προβάδισμα στο 44′ με το υπέροχο τελείωμα του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια.

Απίστευτη ευκαιρία έχασε η Κροατία στο 54΄ για ν΄ «αγκαλιάσει» το «τρίποντο», με τον Μπόριαν να κάνει σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Κράμαριτς από την ασίστ του Μόντριτς.

Σειρά του Λιβάκοβιτς να δείξει την κλάση του στο 56΄, όταν «απογειώθηκε» για να διώξει σε κόρνερ το σουτ του Ντέιβιντ. Ο γρήγορος ρυθμός ευνοούσε την Κροατία, που έβρισκε ανοιχτούς διαδρόμους.

Στο 70΄ η ομάδα του Ντάλιτς ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα με τον Κράμαριτς. Ο επιθετικός της κροατικής ομάδας διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1 και ό Μέγιερ στο 94′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης των Κροατών.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου, το Μαρόκο έκανε την έκπληξη και έριξε στο Καναβάτσο το Βέλγιο νικώντας με 0-2 και την έστειλε στην τρίτη θέση του ομίλου.

Κίτρινες: Λόβρεν, Μόντριτς – Μπιουκάναν, Μίλερ

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς (87΄ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (86΄ Μάγερ), Κράμαριτς (72΄ Βλάσιτς), Λιβάγια (60΄ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς (86΄ Όρσιτς)

Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν, Λαρέα (62΄ Χόιλετ), Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Ντέιβις, Μπιουκάναν, Χάτσινσον (72΄ Αντεκούγκμπε), Εουστάκιο (46΄ Κονέ), Λάριν (46΄ Οσόριο), Ντέιβιντ (72΄ Καβαλίνι)