Mundial 2022: Νίκη με Εμπαπέ και στους «16» η Γαλλία

Με δύο τέρματα του Εμπαπέ, η Γαλλία νίκησε τη Δανία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση

Για την δεύτερη αγωνιστική του Δ’ ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου, η Γαλλία επικράτησε με 2-1 της Δανίας με πρωταγωνιστή τον Κίλιαν Εμπαπέ.

Οι Γάλλοι με την νίκη τους μετρούν το 2/2 με έξι βαθμούς μετά την νικηφόρα πρεμιέρα με 4-1 επί της Αυστραλίας και ουσιαστικά κατέκτησαν την πρώτη θέση. Οι Σκανδιναβοί βρίσκονται σε δύσκολη θέση καθώς παρέμειναν στον έναν βαθμό με τον βαθμό που απέσπασαν κόντρα στην Τυνησία στην μεταξύ τους λευκή ισοπαλία.

Ο καλύτερος παίκτης ήταν ο Κίλιαν Εμπαπέ που σκόραρε δις και έδωσε την νίκη στην ομάδα στο 86ο λεπτό.

Ο σούπερ σταρ της Παρί άνοιξε το σκορ για τους Τρικολόρ στο 61ο λεπτό με υποδειγματικό τελείωμα ύστερα από γύρισμα του Τεό Ερνάντες και στο 86′ μετά το γύρισμα του Γκριεζμάν έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Η Δανία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με την κεφαλιά του Κρίστενσεν στο 68ο λεπτό από την εκτέλεση κόρνερ του Άντερσεν.

Στο άλλο παιχνίδι, η Αυστραλία με δράστη τον Ντιούκ στο 23ο λεπτό πήρε την νίκη με αντίπαλο την Τυνησία που πήγε νωρίς στο σπίτι της και απολαμβάνει την μοναξιά της δεύτερης θέσης.

Κίτρινες: Κουντέ – Αντρέας Κρίστενσεν, Κορνέλιους

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν (75΄ Κονατέ), Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Γκριεζμάν (90΄+3 Φοφανά), Μπαπέ, Ζιρού (63΄ Τιράμ), Ντεμπελέ (75΄ Κομάν)

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Νίλσον, Αντρέας Κρίστενσεν, Άντερσεν, Μέλε, Έρικσεν, Χόιμπιερκ, Ράσμους Κρίστενσεν (90΄+2 Μπαχ), Ντάμσγκααρντ (73΄ Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46΄ Μπρεθγουέϊτ), Λίντστρεμ (85΄ Νόργκααρντ)