Mundial 2022: Νίκη με Ρέκορντμαν Ρονάλντο η Πορτογαλία

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να βρίσκει δίχτυα για 5ο συνεχές Μουντιάλ, η Πορτογαλία επιβλήθηκε δύσκολα της Γκάνας

Στην κορυφή του 7ου ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου στο Κατάρ βρίσκεται η Πορτογαλία, καθώς νίκησε δύσκολα με 3-2 της Γκάνα και από νωρίς οδηγεί την κούρσα του ομίλου της.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραφε ιστορία, καθώς κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος στο 65ο λεπτό κι έγινε ο μοναδικός στα χρονικά του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος του πλανήτη, που έχει σκοράρει σε 5 συνεχόμενα Παγκόσμια Κύπελλα (2006 Γερμανία, 2010 Νότια Αφρική, 2014 Βραζιλία, 2018 Ρωσία και 2020 Κατάρ).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ουρουγουάη και Νότια Κορέα έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ και ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με έναν βαθμό αμφότερες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρό και κακό από άποψης θεάματος με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να αστοχεί δύο φορές από πλεονεκτική θέση και να παραμένει χωρίς σκορ το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο το παιχνίδι άλλαξε, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 65ο λεπτό (1-0) και έγινε ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην ιστορία που σκοράρει σε πέντε συνεχή παγκόσμια κύπελλα.

Οι Γκανέζοι απάντησαν άμεσα και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αντρέ Αγιού στο 73ο λεπτό με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στη συνέχεια, ο “μαέστρος” Μπρούνο Φερνάντες πήρε την μπαγκέτα του και μοίρασε δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά. Στο 78′ στον Ζοάο Φέλιξ (2-1) και στον Ράφαελ Λεάο (3-1) που έδωσαν απόσταση ασφαλείας στους Ίβηρες.

Το μόνο που κατάφεραν οι Αφρικανοί ήταν να αγχώσουν τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος με το τέρμα του Μπουκαρί στο 89ο λεπτό (3-2).

Στο 90+9′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει η Γκάνα. Ο Ινιάκι Γουίλιαμς στην τελευταία φάση, κρύφτηκε πίσω από τον Ντιόγκο Κόστα, του έκλεψε την μπάλα και ήταν έτοιμος για το 3-3, γλίστρησε όμως και δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, με το ματς να λαμβάνει τέλος!

Κίτρινες: Περέιρα, Μπρούνο Φερνάντες – Κούντους, Α. Αγιού, Σεϊντού, Ινάκι Γουίλιαμς

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77΄ Λεάο), Οτάβιο (56΄ Γουίλιαμ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88΄ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο (88΄ Ράμος), Μπ. Σίλβα (88΄ Παλίνια)

Γκάνα (Ότο Άντο): Ζίγκι, Αμαρτέι, Σεϊντού (66΄ Λάμπτεϊ), Τζικού, Σαλισού (90΄+2 Σεμένιο), Μπάμπα, Σαμέντ (90΄+2 Κίερεχ), Πάρτεϊ, Κούντους (77΄ Μπουκάρι), Ινάκι Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77΄ Τζόρνταν Αγιού)