Mundial 2022: Νίκησε στις καθυστερήσεις το Ιράν

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, το Ιράν νίκησε την Ουαλία για τη 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Ιράν, που επικράτησε με 2-0 της Ουαλίας για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου, στο Ahmad Bin Ali Stadium της Ντόχα.

Τα τέρματα των νικητών, σημείωσαν ο Τσεσμί στο 90’+8’ και ο Ρεζαεϊάν τρία λεπτά αργότερα, ενώ πλέον το Ιράν έχει τρεις βαθμούς κι ελπίζει σε πρόκριση, ενώ η κατάσταση είναι πολύ πιο δύσκολη για τους Ουαλούς, που έχουν μόλις έναν βαθμό.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι στον συγκεκριμένο αγώνα, σημειώθηκε η πρώτη αποβολή στο Μουντιάλ του Κατάρ, όταν στο 84’ ο τερματοφύλακας της Ουαλίας, Χένεσι ανέτρεψε τον επελαύνοντα Ταρεμί, πολύ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Η 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου θα ολοκληρωθεί απόψε (25/11, 21:00) με τον αγώνα Αγγλία-ΗΠΑ.

Ουαλία (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (58` Τζέιμς), Ράμσεϊ (88` Γουόρντ), Μπέιλ, Ρόμπερτς (58` Τζόνσον), Αμπάντου (77` Αλεν), Μουρ.

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Χ. Χοσεϊνί, Χατζισαφί (77` Τοραμπί), Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77` Γιαχανμπάκς), Μ. Χοσεϊνί, Αζμούν (68` Ανσαριφάρντ), Νουρολαχί (78` Τσεσμί), Ρεζαεϊάν.