Mundial 2022: Πανηγύρισε την πρόκριση της η Ιαπωνία στους «16»

Τεράστια πρόκριση στους  «16» η Ιαπωνία με ανατροπή.

Η Ιαπωνία νίκησε 2-1 την Ισπανία και προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ και μάλιστα ως πρώτη του 5ου ομίλου. Οι Ίβηρες «σώθηκαν» και συνεχίζουν στη διοργάνωση… ελέω Γερμανίας, η οποία την ίδια ώρα νικούσε με 4-2 την Κόστα Ρίκα. Οι Ασιάτες θα βρουν απέναντί τους στην επόμενη φάση την Κροατία (2η του 6ου γκρουπ) την ερχόμενη Δευτέρα (5/12).

Στο πρώτο μέρος οι «φούριας ρόχα» είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο. Ωστόσο οι Ασιάτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν ο Ίτο πάτησε περιοχή με προϋποθέσεις στο 7’. Η ομάδα του Ενρίκε στην πρώτη τους οργανωμένη επιθετική προσπάθεια στο ματς άνοιξαν το σκορ με τον Μοράτα , οποίος εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Αθπιλικουέτα. Μετά το γκολ ο Μοράτα έφτασε τα 30 γκολ σε 60 συμμετοχές έγινε ο 5ος σκόρερ στην Ιστορία της Εθνικής Ισπανίας, πίσω από τους Νταβίντ Βίγια (59), Ραούλ (44), Φερνάντο Τόρες (38) κιαι Νταβίντ Σίλβα (35). Παράλληλα, έγινε ο πρώτος Ισπανός που βρίσκει δίχτυα στα τρία πρώτα ματς τελικής φάσης Μουντιάλ, μετά τον Τέλμο Θάρα (Παγκόσμιο Κύπελλο του 1950). Μετά το γκολ του Μοράτα δεν σημειώθηκε κάποια ευκαιρία στο ματς. Οι Ισπανοί, πάντως, είχαν τον έλεγχο στην αναμέτρηση και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα, δεν επέτρεψε στους Ασιάτες να την απειλήσουν ιδιαίτερα. Το 0-1 το σκορ ημιχρόνου

Στην επανάληψη η Ιαπωνία έφερε τα πάνω κάτω καθως μπήκε βελτιωμένη και εφερε το ματς στα ίσια  στο 48’ με απίστευτο σουτ του Ντόαν εκτός περιοχής, έπειτα από το λάθος του Μπαλντέ. Το σύνολο του Οριγιάσου στο 51’ σόκαρε τους Ισπανούς με δράστη τον Τανάκα, το τέρμα δεν μέτρησε αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR, αποφάνθηκε ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή (άουτ) στο γύρισμα του Ίτο, αν και από το τηλεοπτικό ριπλέι φάνηκε εντελώς το αντίθετο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιαπωνία: (Χαγίμε Οριγιάσου): Γκόντα, Ικατούρα, Γιοσίντα, Τανιγκούτσι, Ίτο, Μορίτα, Τανάκα (87΄ Εντο), Ναγκατόμο (46΄ Μιτόμα), Καμάντα (69΄ Τομιγιάσου), Μαέντα (61΄ Μασάνο), Κούμπο (46΄ Ντόαν)

Ισπανία: (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (46΄ Καρβαχάλ), Ρόδρι, Πάου Τόρες, Μπάλντε (68΄ Άλμπα), Γκάβι (68΄ Φάτι), Μπουσκέτς, Πέδρι, Γουίλιαμς (57΄ Φεράν Τόρες), Μοράτα (57΄ Ασένσιο), Όλμο