Mundial 2022: Ραντεβού με την Γαλλία έχει η Αγγλία

Στα προημιτελικά του Μουντιάλ η Αγγλία νίκησε με 3-0 την Σεναγάλη.

H Αγγλία επικράτησε με 3-0 επί της Σενεγάλης στο Αλ Μπαΐτ, οι Άγγλοι είναι για δεύτερη φορά στους «8»  μετά από τα γήπεδα της Ρωσίας που έφτασε μέχρι την τετράδα.

Στο πρώτο μέρος η Σενεγάλη στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο για 38 λεπτά, απειλώντας τους Άγγλους στο 4’ με τον Ντιά. Στην συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε καθώς οι παίκτες της Αγγλίας προσπαθούσαν, κρατώντας περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Έξω από την περιοχή της Σενεγάλης.

Στο 20’ το  λάθος του Μαγκουάιρ έξω από την περιοχή, βγήκε η σέντρα στην καρδιά της άμυνας των Άγγλων, ο Ντιά προσπάθησε με σουτ στην κίνηση να απειλήσει, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Στόουνς, στην ίδια στιγμή ο Σαρ απέτυχε να παραβιάσει την εστία του Πίκφορντ. Στο 32΄ ο Άγγλος πορτιέρο κράτησε το μηδέν με μεγάλη επέμβαση στο δυνατό σουτ του Ντιά μέσα από την περιοχή.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Αγγλία άνοιξε το σκορ στο 38΄ με δράστη τον Χέντερσον έπειτα από οργανωμένη επιθετική προσπάθεια της ομάδας του Σαουθγκέϊτ. Μετά το γκολ τα «Τρία Λιαντάρια» πήραν ώθηση και πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Χάρι Κέιν ο διεθνής φορ της Τότεναμ έφτασε τα 52 γκολ σε 79 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του (11 σε μεγάλες διοργανώσεις, εκ των οποίων 4 σε Euro και 7 σε Μουντιάλ) και πέρασε στη δεύτερη θέση της λίστας των σκόρερ όλων των εποχών, ένα λιγότερο από τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος βρίσκεται στην κορυφή (σε 120 ματς).

Στην επανάληψη η Αγγλία είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άργησε να κάνει το 3-0 και να τελειώσει το ματς. Έπειτα από την ασίστ του Φόντεν, στο 57΄, ο Σάκα ανέβασε το δείκτη του σκορ, με το τρίτο του τέρμα στη διοργάνωση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αγγλία: (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (76΄ Ντάιερ), Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον (82΄ Φίλιπς), Ράις, Μπέλινγχαμ (76΄ Μέισον Μάουντ), Σάκα (65΄ Ράσφορντ), Κέιν, Φόντεν (65΄ Γκρίλις)

Σεναγάλη: (Αλιού Σισέ): Ε.Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Γιάκομπς (84΄ Μπαλό-Τουρέ), Σις (46΄ Γκέιγ), Ν.Μεντί, Εντιαγέ (46΄ Ντιένγκ), Ντιατά, Σαρ, Ντιά (72΄ Ντιεντιού)