Mundial 2022: Ξεκίνημα με ήττα για το Κατάρ από τον Ισημερινό

Με νίκη του Ισημερινού επί του Κατάρ ξεκίνησε το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Νίκη του Ισημερινού με 2-0 επί του Κατάρ στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο κατάμεστο στάδιο «Αλ Μπαΐτ» της Αλ Χορ.

Το Κατάρ έκανε την πρώτη του εμφάνιση σε τελική φάση Μουντιάλ, ωστόσο το ντεμπούτο του δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα.

Μάλιστα, «έσπασε» η παράδοση που θέλει τον διοργανωτή να ξεκινά το Μουντιάλ με νίκη, ενώ συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τον πρώτο αγώνα ασιατικής ομάδας να μην είναι νικηφόρος.

Μόλις στο 3ο λεπτό, σε φάση στην περιοχή του Κατάρ, ο τερματοφύλακας Αλ Σιμπ έκανε πολύ κακή έξοδο, η μπάλα στο τέλος κατέληξε στα δίχτυα από τον Βαλένσια, αλλά ο Ορσάτο αφού συμβουλεύτηκε το VAR καταλόγισε οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Ωστόσο στο 15’ ο Βαλένσια μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Αλ Σιμπ, με τον Καταριανό τερματοφύλακα να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι.

Ο Βαλένσια το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-0 για τον Ισημερινό.

Στο 31’ ο Βαλένσια και πάλι, με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ενώ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Κατάρ, στο 45’+5’ ο Άλι από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα μετά από γέμισμα από δεξιά.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα το Κατάρ προσπάθησε να βγει μπροστά μην έχοντας να χάσει κάτι, αλλά το συγκρότημα της Νότιας Αμερικής ήταν πολύ επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις του. Στο 55’ ο Αλ Σεμπ απέκρουσε το φαλτσαριστό σουτ του Ιμπάρα από το ύψος της περιοχής και στη συνέχεια η ομάδα του Άλφαρο διαχειρίστηκε με πολύ άνεση το χρόνο κινδυνεύοντας μόνο στο 86’, όταν ωραίο σουτ του Μουντάρι έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ενώ στο 77’ ο σκόρερ Βαλένσια αντικαταστάθηκε πιάνοντας το γόνατό του, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού από τα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου.

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσες): Αλ Σεμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κούκι, Χατέμ, Αλ Χάιντος (72’ Γουάντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλί (72’ Μουντάρι).

Ισημερινός (Γκουστάβο Χούλιο Άλφαρο): Γκαλίντες, Τόρες, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα (68’ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο (90’ Φράνκο), Εστράδα (90’ Κ. Ροντρίγκες), Βαλένσια (77’ Σιφουέντες)