Ναντ-Ολυμπιακός: Κακό ξεκίνημα στη Γαλλία

Με ήττα από τη Ναντ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στον όμιλο του Europa League.

Δεν έκανε καλό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Europa League, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τη Ναντ στο «Λα Μποζουάρ».

Σε ένα ματς με πολλή ένταση, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με τον Μοχάμεντ στο 32’, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Μουτασαμί στο 51’, αλλά στο 90’+3’ η Ναντ με τον Γκεσάν πήρε τη νίκη.

Το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα έκανε ο Τζος Μπόουλερ, αλλά και ο Αμπουμπακάρ Καμαρά σε επίσημο παιχνίδι.

Πλέον, πολύ σημαντικό για την πορεία των Πειραιωτών θα είναι το ματς της 2ης αγωνιστικής με τη Φράιμπουργκ, που την υποδέχεται στο «Γ. Καραϊσκάκης» την επόμενη Πέμπτη (15/9).

Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε ο Κριστιάν Καρεμπέ, καθώς από τη Ναντ ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα, και του απονεμήθηκε μια φανέλα με τον αριθμό «4» που φορούσε τότε.

Ενώ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο της Βασίλισσας Ελισάβετ.

Το ματς

Με 3-4-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Κορμπεράν, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Ρέτσος, Μανωλάς, Σισέ τριάδα στο κέντρο της άμυνας, Αβιλα, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Κούντε, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μπιέλ, Μασούρας στις θέσεις των εξτρέμ και Ουί Τζο Χουάνγκ στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 2ο λεπτό, ο Άπια κινήθηκε από τα δεξιά, έκανε κοφτή ντρίπλα, σούταρε με το αριστερό που έβγαλε ο Βατσλίκ, ο οποίος απέκρουσε και το σουτ του Μοχάμεντ.

Στο 5’ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μπιέλ προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και τελικά το σουτ του Μασούρα βρήκε στα σώματα.

Στο 28’ μετά από γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ, η άμυνα απομάκρυνε πριν η μπάλα φτάσει στον Ουί Τζο Χουάνγκ, ενώ ακολούθως ο Μασούρας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

Και στο 32’ η Ναντ προηγήθηκε. Ο Μπλα έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Μοχάμεντ, αυτός βγήκε φάτσα με τον Βατσλίκ και τον πλάσαρε για το 1-0.

Στο 35’ ο Γκαναγκό αστόχησε σε κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μοχάμεντ είχε άστοχο σουτ.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς στο 39’ ο Μπιέλ έδησε στον Άβιλα, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή, ντρίπλαρε αλλά αστόχησε στο πλασέ του με το αριστερό.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση. Στο 50’ ο Κούντε έβγαλε σέντρα από δεξιά με στόχο του Χουάνγκ που κέρδισε το κόρνερ. Και στην εκτέλεση του Μπιέλ, στο 51’, ο μπάλα βρήκε στον Μουτασαμί της Ναντ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 57’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπλας σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Βατσλίκ.

Στο 59’ ο Ζιρότο έκανε μια κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 64’ ο νεοεισελθών Μπόουλερ (στο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα), μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε, με τον Λαφόντ να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 73’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μερλέν, ο Ζιροτό έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Ενώ περίπου ένα λεπτό μετά, ο Βατσλίκ έδιωξε εντυπωσιακά κεφαλιά του Σισοκό.

Στο 80’ ο Παλουά βρήκε ελεύθερο χώρο, σούταρε από μακριά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η Ναντ σκόραρε με τον Γκεσάν, αλλά στην αρχή της φάσης ο Μερλέν ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στα τελευταία λεπτά υπήρχε πολλή ένταση, κάτι που αποδείχθηκε κακό για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 90’+3’ η Ναντ πέτυχε το δεύτερο γκολ της. Ο Γκεσάν έπιασε καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 2-1.

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Άπια, Ζιροτό, Παλουά, Γκεσάν, Μπλα, Μουτουσαμί (69’ Σιμόν), Τσιριβέγια, Μερλέν, Μοχάμεντ, Γκαναγκό (69’ Σισοκό)

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Ρέτσος, Μανωλάς, Σισέ, Αβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπιέλ (86’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (60’ Μπόουλερ), Ουί Τζο Χουάνγκ (77’ Αμπ. Καμαρά)