Νάπολι – Ουντινέζε: Αποστολή εξετελέσθη με 5άρα για τους «παρτενοπέι»

Η Νάπολι έκανε ακόμη ένα βήμα… για τους ομίλους του Champions League

Λίγες μόλις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Serie A, η Νάπολι πήρε μια σημαντική νίκη με 5-1 απέναντι στην Ουντινέζε, για την 36η αγωνιστική και έκανε ένα πολύτιμο βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έφτασε τους 73 βαθμούς και ανέβηκε στην 2η θέση, έστω και προσωρινά, περιμένοντας τα αποτελέσματα των Αταλάντα και Μίλαν. Αντίθετα η Ουντινέζε είναι 12η με 40 πόντους.

Στον αγώνα η Νάπολι ευτύχησε να προηγηθεί και μάλιστα με δύο τέρματα μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 28′ ο Ζιελίνσκι έκανε το 1-0 και στο 31′ ο Πολωνός έδωσε την ασίστ στον Ρουίζ για το 2-0. Η Ουντινέζε ωστόσο κατάφερε να μειώσει πριν το ημίχρονο, με τέρμα του Οκάκα στο 41ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι Παρτενοπέι κλείδωσαν την νίκη, με το γκολ υπαριθμών νούμερο 11 του Λοζάνο στην σεζόν, έκανε το 3-1 στο 56′. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 66′ ο Ντι Λορέντζο βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα, κάνοντας το 4-1. Το κερασάκι στην τούρτα, στο πάρτι των Ναπολιτάνων έβαλε ο Ινσίνιε, στο 90+1′.