Nations League: Άνετη νίκη της Ελλάδας επί της Κύπρου

“3×3” για την Εθνική Ελλάδας που νίκησε εύκολα την Κύπρο στο Βόλο.

Τη νίκη με 3-0 πήρε η Εθνική Ελλάδας επί της Κύπρου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου στην 3η κατηγορία του UEFA Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε το “3×3” και έτσι είναι στην πρώτη θέση του ομίλου με 9 βαθμούς και πλέον στρέφεται στον “τελικό” με το Κόσοβο, ξανά στο Βόλο, που ενδέχεται να κρίνει την πρωτιά.

Σκόρερ της Ελλάδας ο Τάσος Μπακασέτας στο 8’, ο Βαγγέλης Παυλίδης στο 21’ και ο Δημήτρης Λημνιός στο 49’.

Αγωνία για τον Δημήτρη Λημνιό, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας.

Το ματς

Ο Γκουστάβο Πογιέτ παρέταξε την Εθνική με 4-3-3, με τον Βλαχοδήμο στο τέρμα, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας στην άμυνα, Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας στο κέντρο, Λημνιός, Παυλίδης, Δουβίκας επιθετική τριπλέτα.

Η Εθνική ξεκίνησε πιεστικά και πολύ επιθετικά από το πρώτο σφύριγμα του Μπόγκναρ, περιόρισε την Κύπρο σε παθητικό ρόλο κι αφού στο 5ο λεπτό σουτ του Μπάλντοκ σταμάτησε στα σώματα, τρία λεπτά αργότερα το σκορ άνοιξε με το τρίτο γκολ του αρχηγού Τάσου Μπακασέτα, σε ισάριθμους αγώνες.

Το σκορ άνοιξε για την Ελλάδα στο 8’, όταν μετά από σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, η κυπριακή άμυνα έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Τάσο Μπακασέτα, ο οποίος με άπιαστο βολέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0.

Η ανωτερότητα των διεθνών απέδωσε καρπούς για δεύτερη φορά στο 20’, όταν ο Μπακασέτας, σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά, εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, πέρασε τον δύο αντιπάλους, έδωσε την ασίστ στον Παυλίδη, που πρόλαβε το τάκλιν του Γκόγκιτς και με κοντινό πλασέ διπλασίασε, σε φάση που προήλθε από πίεση του Τσιμίκα αριστερά και λάθος γύρισμα αμυντικού.

Η άνεση του σκορ επέτρεψε στους διεθνείς να χαμηλώσουν ταχύτητα, διατηρώντας πάντως τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, στο 40’ έχασε καλή ευκαιρία γι’ άλλο ένα γκολ, όταν στη λόμπα του Λημνιού ο Μιχαήλ με υπερένταση πέταξε την μπάλα κόρνερ.

Από την πλευρά τους, οι Κύπριοι είχαν τη μοναδική μεγάλη στιγμή τους στο 41’, με τον Πίττα να βγαίνει σε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο και να πλασάρει άστοχα.

Στο 49’ ο Λημνιός με ωραία ατομική προσπάθεια, σούταρε από το ύψος της περιοχής και έκανε το 3-0.

Οι δύο προπονητές βρήκαν την ευκαιρία για αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε, ο Παπανικολάου πήρε -μετά τον Μπάλντοκ- επίσης το «βάπτισμα του πυρός» και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με μια άστοχη κεφαλιά του Λαΐφη (66’) και μια μεγάλη ευκαιρία του Μασούρα, που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ, επίσης με κεφαλιά στο 70’.

Τη χαρά για τη νίκη, πάντως, σκίασε ο τραυματισμός του ιδιαίτερα φορμαρισμένου Λημνιού στις καθυστερήσεις, ο οποίος αποχώρησε με φορείο και κατά συνέπεια είναι αμφίβολος ενόψει του αγώνα με το Κόσοβο.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (25’ Τζαβέλλας), Τσιμίκας, Σιώπης (52’ Κουρμπέλης), Μάνταλος (52’ Αλεξανδρόπουλος), Λημνιός, Παυλίδης, Μπακασέτας (81’ Παπανικολάου), Δουβίκας (46’ Μασούρας).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46’ Λαΐφης), Κορρέα, Πίττας, Αρτυματάς, Κυριάκου, Ν. Ιωάννου (64’ Παναγιώτου), Παπουλής (74’ Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (46’ Χριστοφή), Λοΐζου (64’ Τζιονής).