Nations League: “6άρα” της Ισπανίας στη Γερμανία, πρώτη και ωραία η Γαλλία

Η Ισπανία “καταβρόχθισε” τη Γερμανία και πήρε την πρόκριση στο final four του Nations League. Την πρόκριση πήρε και η Γαλλία με ανατροπή.

Στην League A και τον 3ο όμιλο, η Γαλλία νίκησε με ανατροπή την Σουηδία με 4-2 και πήρε το εισιτήριο για το final four, του Nations League. Οι Σουηδοί ξάφνιασαν τους Γάλλους, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Κλάεσον. Οι «τρικολόρ» στην συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή πριν το ημίχρονο.

Το 1-1 για την Γαλλία έκανε ο Ολιβιέ Ζιρού, στο 16ο λεπτό. Μετά από ωραία αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Τουράμ που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, βρήκε τον Ζιρού στο ύψος του πέναλτι, με τον φορ της Τσέλσι με άψογο αριστερό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το 2-1 που ολοκλήρωσε την ανατροπή έκανε στο 36′ ο Παβάρ με ωραίο διαγώνιο δεξί σουτ. Το 3-1 έκανε και πάλι ο Ολιβιέ Ζιρού στο 59ο λεπτό.

Η Σουηδία μπήκε και πάλι στο παιχνίδι, στο 88′ μειώνοντας κι άλλο σε 3-2 με τον Κουάισον, ωστόσο ο Κομάν στο 95ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για τους Γάλλους.

Ματσάρα ανάμεσα σε Κροατία και Πορτογαλία, με την ομάδα του Ρονάλντο να παίρνει στο φινάλε την νίκη με 3-2. Οι Κροάτες πήραν το προβάδισμα, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια, στο 29′ με τον Κόβασιτς. Ο Βλάσιτς πήρε την μπάλα στα δεξιά, βρήκε τον χώρο, έκανε ένα γέμισμα, ο Ρούμπεν Σεμέδο δεν κατάφερε να διώξει σωστά, στρώνοντας την μπάλα στον Πάσαλιτς που έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή για τον άσο της Τσέλσι που σκόραρε για το 1-0.

Στο 51′ οι γηπεδούχοι έμεινα με δέκα, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρονγκ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Πορτογαλία η οποία βρήκε την ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 52′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ, ο Σεμέδο πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στον Ντίας που σκόραρε για το 1-1.

Μάλιστα, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έφτασε στην ανατροπή στο 60ο λεπτό. Ο Ζότα βρήκε ωραία τον Ζοάο Φέλιξ, με τον παίκτη της Ατλέτικο να σκοράρει για το 2-1. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι Κροάτες δεν τα παράτησαν και με σκόρερ ξανά τον Κόβασιτς στο 65′ με μακρινό σουτ έκανε το 2-2.

Τελικά οι Πορτογάλοι έφυγαν με το διπλό με γκολ του Ντίας στο 91ο λεπτό (2-3).

Ο μέσος της Πορτογαλίας, Ζοάο Μουτίνιο κατέγραψε 128 συμμετοχές με το εθνόσημο στο στήθος και ξεπέρασε τον «θρύλο» Λουίς Φίγκο και έγινε το Νο. 2 σε συμμετοχές στην ιστορία της Πορτογαλίας.

4. Σουηδία 3

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν, αυτό της κορυφής του 4ου ομίλου ανάμεσα σε Ισπανία και Γερμανία, καθώς οι «Φούριας Ρόχας», διέλυσαν με 6-0 τα «Πάντσερ»! Έτσι, η Ισπανία πήρε την πρώτη θέση και την πρόκριση στο final four της διοργάνωσης. Για τη Γερμανία, αυτή ήταν η πιο βαριά ήττα της, μετά το 1-5 απ την Αγγλία το 2001.

Οι Ισπανοί ήταν καταιγιστική και άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του φορμαρισμένου τον τελευταίο καιρό Άλβαρο Μοράτα. Το 2-0 έκανε ο Φεράν Τόρες στο 33ο λεπτό, ενώ το 3-0 με νέα κεφαλιά έγραψε ο Ρόδρι, στο 38′. Το 4-0 έκανε στο 55′ ο Φεράν Τόρες, ενώ ο ίδιος στο 71′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του. Το τελικό 6-0 έκανε στο 89′ ο Ογιαρθάμπαλ.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα σε Ελβετία και Ουκρανία αναβλήθηκε, καθώς οι Ουκρανοί έχουν πληγεί από τον κορονοϊό, μετρώντας 13 κρούσματα. Ποδοσφαιριστές και τεχνικό τιμ μπήκαν σε καραντίνα στο ξενοδοχείο στη Λωζάνη και πλέον η UEFA καλείται να αποφασίσει, εάν θα γίνει σε άλλη ημερομηνία το παιχνίδι ή εάν θα το πάρουν οι Ελβετοί με 3-0 στα χαρτιά. Στη δεύτερη περίπτωση η Ουκρανία θα υποβιβαστεί.

4. Ελβετία 3

Στον 1ο όμιλο της League C, το Μαυροβούνιο νίκησε εύκολα με 4-0 την Κύπρο. Οι Μαυροβούνιοι τερμάτισαν στην πρώτη θέση και προβιβάστηκαν στην League B. Το σκορ άνοιξε με ωραία κεφαλιά ο Γιόβετιτς στο 14′, ενώ στο 25′ και 28′ ο Μπόλιεβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε ο Μουγκόσα στο 60′. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν έμειναν στο 0-0.

4. Κύπρος 4

Στην League D και τον 1ο όμιλο τα Νησιά Φερόε ήρθαν ισόπαλα με 1-1 εκτός έδρας κόντρα στη Μάλτα και πανηγύρισαν τον προβιβασμό στην League C. Ένα εύκολο βράδυ είχε η Λετονία που νίκησε με 5-0 εκτός έδρας την Ανδόρα.

4. Ανδόρα 2

Το προβιβασμό κέρδισε και το Γιβραλτάρ που πήρε την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στο Λιχτενστάιν και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου.