Nations League: Η Βόρεια Ιρλανδία διέλυσε την Βουλγαρία

Στην ισοπαλία έμειναν Πολώνια και Κροατία, ξέφυγε η Ισπανία.

Για την 4η αγωνιστική του Nations League, η Ισπανία νίκησε 3-0 την Σερβία. Σκωτία και Πορτογαλία έμειναν κολλημένες στο 0-0, Η  Βόρεια Ιρλανδία διέλυσε με 5-0 την Βουλγαρία. Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση για την Κύπρο ηττήθηκε από το Κόσοβο με 3-0. Η Ρουμανία νίκησε 1-2 την Λιθουανία. Η Δανία μοιράστηκε βαθμούς με την Ελβετία.

Βόρεια Ιρλανδία-Βουλγαρία 5-0:

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν μεγάλο ποσοστό της μπάλας αλλά ήταν πιο ουσιαστικοί και εύστοχοι. Η ομάδα του Μάικλ Ο’ Νιλ προηγήθηκε στο 15’ με τον Άιζακ Πράις, ο ίδιος παίκτης στο 29’ ανέβασε το δείκτη του σκορ 2-0. Στο 32’ ο Μίτοφ με το αυτογκολ έκανε το 3-0. Στο 81’ο Άιζακ Πράις πέτυχε χατ-τρικ και το 4-0. Το τελικό 5-0 το πέτυχε ο Μαγκίνις στο 89’. Η Βουλγαρία μοιραίο είχε τον Κίριλ Ντεσπόντοφ με χαμένο πέναλτι και δοκάρι. Η Βόρεια Ιρλανδία είναι στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς.

Πολωνία – Κροατία 3-3:

Τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση… αναπνοής από την Πορτογαλία έχασε η Κροατία στον Α’ όμιλο της League A. Μετά το 2-1 επί της Σκωτίας πριν τρεις ημέρες η «Χρβάτσκα» αν και προηγήθηκε με 3-1 της Πολωνίας, τελικά το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο, 3-3, την ώρα που Ίβηρες έμεναν στο 0-0 εκτός έδρας με τη Σκωτία και διατηρούσαν το +3 από το συγκρότημα του Ντάλιτς. Σκόρερς για την Κροατία ήταν οι Σόσα (19’), Σούτσιτς (24’) και Μπατούρινα (26’). Για την Πολωνία δράστες ήταν οι Ζιελίνσκι (5’), Ζαλέφσκι (45’) και Σζιμάνσκι (68’).

Ισπανία-Σερβία 3-0:

Η Ισπανία ξέφυγε και πήρε προβάδισμα για την πρώτη θέση του Δ’ ομίλου της League A . Οι γηπεδούχοι με τον Λαπόρτ στο 5’ άνοιξε το σκορ 1-0. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «Ίβηρες» είχαν τον πρώτο ρόλο στην αναμέτρηση. Στο 65’ ο Μορατα έκανε το 2-0. Ο Πάβλοβιτς στο 76ο λεπτό άφησε την ομάδα του με 10, καθώς μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα ο διαιτητής του έβγαλε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άμεσα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, με τον Μπαένα να γράφει το τελικό 3-0.

Σκωτία – Πορτογαλία 0-0:

Στην λευκή ισοπαλία έμειναν οι Πορτογάλοι στην Σκωτία παρόλο που είχαν την κατοχή της μπάλας.

Κόσοβο – Κύπρος 3-0:

Το Κόσοβο νίκησε άνετα με 3-0 την Κύπρο και παρέμεινε στο κυνήγι της Ρουμανίας για την πρωτιά του B΄ ομίλου της League C. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ραχμάνι, ενώ στο 52′ ο Κρασνίκι διαμόρφωσε το 2-0 για την γηπεδούχο. Ο Εμίρ Σαχίτι του Αμβούργου έκλεισε το σκορ με 3-0.

Λιθουανία – Ρουμανία 1-2:

Οι Ρουμάνοι, πάντως, έχουν πάντα τον πρώτο λόγο, καθώς πέρασαν με 2-1 από την Λιθουανία και διατήρησαν το βαθμολογικό πλεονέκτημα του +3 από το Κόσσοβο. Στο 7′ ο Κούτσις έκανε το 1-0 για την γηπεδούχο, όμως ο Ραζβάν Μαρίν ήταν επίσης εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 1-1 έντεκα λεπτά αργότερα. Τη νίκη στους Ρουμάνους με 2-1 χάρισε ο Ντράγκους στο 55′

Λευκορωσία – Λουξεμβούργο 1-1:

Η Λευκορωσία απέτυχε να κάμψει την αντίσταση του Λουξεμβούργου, με αποτέλεσμα να πέσει από την πρώτη θέση. Ο Γκρομίκο έχασε πέναλτι για την Λευκορωσία. Ο Πολιτέβιτς έκανε το 1-0 στο 54′, αλλά ο Ζέρσον Ροντρίγκες έκανε τη ζημιά, αφού ισοφάρισε σε 1-1.

Ελβετία-Δανία 2-2:

Η Ελβετία άνοιξε το σκορ στο 26’ με τον Φρόιλερ, στο 27’ ο Ίζακσεν έφερε το ματς στα ίσια. Στο 45’+1’ ο Αμντούνι ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα. Αλλά οι Δανοί στο 69’ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Έρικσεν.