Nations League: Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο «Πούσκας Αρένα», πρώτη νίκη για την Εσθονία

Σλοβακία και Σουηδία μοιράστηκαν βαθμούς, τρίποντο για την Ουκρανία

Για την 3η αγωνιστική του Nations League, η Εσθονία νίκησε το Αζερμπαϊτζάν με 3-1 στο Ταλίν. Η Γερμανία πήρε διπλό πρωτιάς νικώντας με 2-1 την Βοσνία. Η Ισλανδία κόλλησε στην ισοπαλία 2-2 με την Ουαλία.

Εσθονία-Αζερμπαϊτζάν 3-1:

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκαν στο 32′ με τον Γιάκοβλεβ είχαν άμεση «απάντηση» στην ισοφάριση του Μπαϊράμοφ στο 45’+1′ (πέναλτι) καθώς ένα λεπτό μετά ανέκτησαν το προβάδισμα με το τέρμα του Σινιάβσκι. Στο 71′ ο Σέιν «καθάρισε» με το τρίτο γκολ των Εσθονών το πρώτο «τρίποντο» της ομάδας του στο εφετινό Nations League.

Βοσνία – Γερμανία 1-2:

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά πήραν το τρίποντο. Στο 30’ ο Ουντάβ άνοιξε το σκορ, λίγα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Στουτγκάρδης πέτυχε το 0-2. Οι Βόσνιοι μείωσαν με κεφαλιά του Τζέκο στο 70’.

Ουγγαρία – Ολλανδία 1-1:

Η Ολλανδία βρέθηκε πίσω στο σκορ απ’ το γκολ του Σάλαϊ στο 32′, έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Φαν Ντάικ στο 79′, αλλά «έσωσε» τον βαθμό με τον Ντράμφρις στο 83′.

Τσεχία – Αλβανία 2-0:

Η Τσεχία «χτύπησε» δύο φορές την Αλβανία με τον Κόρι στο 3′ και στο 63′ κι έπιασε τη Γεωργία στην κορυφή του Α’ ομίλου της League B.

Ουκρανία – Γεωργία 1-0 :

Ο Μούντρικ στο 35’ έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τη Γεωργία να έχει πλέον παρέα στην κορυφή στην Τσεχία και την Ουκρανία να είναι ισόβαθμη με 3 πόντους με την Αλβανία, για τον 1ο όμιλο της League B.

Ισλανδία-Ουαλία 2-2:

Η Ισλανδία με το γκολ του Τόμασον στο 69’ και το αυτογκόλ του Γουόρντ στο 72’, ισοφάρισε τα γκολ των Τζόνσον (11’) και Γουίλσον (29’).

Τουρκία-Μαυροβούνιο 1-0:

Οι Τούρκοι πήραν την νίκη χάρις το γκολ του του Καχβετσί στο 69′, πιάνοντας θέση στο… ρετιρέ του 4ου ομίλου της League B.