Nations League: Νίκη με ανατροπή για Αγγλία, ισόπαλες Βοσνία και Ολλανδία

Η Αγγλία πήρε την νίκη με ανατροπή απέναντι στο Βέλγιο, στο «μηδέν» έμειναν Βοσνία και Ολλανδία, νίκη και για Κροατία, «τεσσάρα» με χατ-τρικ Χάλααντ για Νορβηγία.

Για την League A και την 3η αγωνιστική του Nations League η Αγγλία πήρε το «τρίποντο» απέναντι στο Βέλγιο με 2-1. Η Αγγλία έφτασε τους 7 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του δεύτερου γκρουπ, ένα πόντο παραπάνω από το Βέλγιο που είναι στη δεύτερη θέση.

Στο Γουέμπλεϊ το Βέλγιο μπήκα δυνατά στην αναμέτρηση με την Αγγλία. Στο 11ο λεπτό ο Καράσκο σκόραρε ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Λουκάκου. Τα «λιοντάρια» του Σάουθγκεϊτ ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 38′ ο Μενιέ έκανε πέναλτι στον Χέντερσον, ο Ράσφορντ εκτέλεσε και ευστόχησε για το 1-1.

Η ανατροπή για τους Άγγλους ήρθε στο 62ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Μάουντ μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Στο 72′ το Βέλγιο έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από άστοχο πλασέ του Καράσκο, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο Ζάγκρεμπ η Κροατία πήρε την νίκη με 2-1 απέναντι στην Σουηδία και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον τρίτο όμιλο. Χωρίς βαθμό παραμένει η Σουηδία. Ο Βλάσιτς άνοιξε το σκορ στο 32′ (1-0). Ο Μάρκους Μπεργκ ισοφάρισε για την Σουηδία στο 66′, ωστόσο ο Κράμαριτς με τέρμα στο 84′ έδωσε την νίκη στους Κροάτες.

Στο 0-0 έμειναν Βοσνία και Ολλανδία στη Ζένιτσα. Ανώτεροι οι «οράνιε» οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν την νίκη. Η Ολλανδία έχει 4 βαθμούς στην δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου, στους 2 βαθμούς έφτασε η Βοσνία στην τελευταία θέση.

Στην League B και στο πρώτο γκρουπ η Νορβηγία νίκησε εύκολα με 4-0 την Ρουμανία. Χατ τρικ για τον Χάαλαντ (13′, 64′, 74′), ένα γκολ για τον Σέρλοθ (39′), δύο ασίστ μοίρασε ο Όντεγκααρτν. Στην πρώτη θέση με 6 βαθμούς η Νορβηγία, στους 4 βαθμούς η Ρουμανία.

Για το τέταρτο γκρουπ Ιρλανδία και Ουαλία έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0). Η Ουαλία του Ράιαν Γκικς συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ομίλου έχοντας φτάσει τους 7 βαθμούς. Η Φιλανδία πήρε την νίκη στην έδρα της με 2-0 απέναντι στην Βουλγαρία και παραμένει μόνη στην δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Ιρλανδία-Ουαλία: 0-0

Φιλανδία-Βουλγαρία 2-0 (52′ Τέιλορ, 67′ Γένσεν)

Η βαθμολογία:
1. Ουαλία 7
2. Φιλανδία 6
3. Ιρλανδία 2
4. Βουλγαρία 1

Στην League C και στο δεύτερο όμιλο, Αρμενία και Γεωργία ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Με γκολ του Μικιταριάν στο 88′ ο πόντος για τους Αρμένιους. Ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3 ήρθαν και οι Εσθονία με την Βόρεια Μακεδονία.

Αρμενία – Γεωργία 2-2 (6′ Μπαϊραμιάν / 46′ Κατσχαράβα, 74′ Οκριασβίλι)

Εσθονία – Βόρεια Μακεδονία 3-3 (33′, 61′ Σάπινεν, 76′ πεν. Λίβακ / 3′ αυτ. Κουσκ, 80′ Πάντεφ, 88′ Ζάικοφ)

1. Βόρεια Μακεδονία 5
2. Γεωργία 5
3. Αρμενία 4
4. Εσθονία 1

Στο Αλμάτι του Καζακστάν η Αλβανία ήταν ανώτερη, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 0-0 να αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Λιθουανία και Λευκορωσία έμειναν επίσης στην ισοπαλία με 2-2, βάζοντας φωτιά στον όμιλο δημιουργώντας τετραπλή ισοβαθμία.

Καζακστάν-Αλβανία 0-0

Λιθουανία-Λευκορωσία 2-2 (7′ Νοβίκοβας, 75′ πεν. Λαυκζένις / 59′ Λισάκοβιτς, 66′ Σατσίβκο)