Nations League: Νικήτρια στον «μικρό» τελικό η Ιταλία

Η Ιταλία νίκησε στο Τορίνο το Βέλγιο και πήρε την τρίτη θέση, επικρατώντας στον «μικρό» τελικό του Nations League

Στο «μικρό» τελικό του Nations League, η Ιταλία νίκησε με 2-1 το Βέλγιο και κατέλαβε την τρίτη θέση, παίζοντας μπροστά στο κοινό της στην «Allianz Arena» του Τορίνου.

Οι Μπαρέλα και Μπεράρντι έδωσαν… αέρα δύο γκολ στους Ιταλούς, μείωσε στο φινάλε ο Ντε Κατελάρ. Τρία δοκάρια είχαν οι Βέλγοι με τους Σαλεμάκερς, Μπατσουαγί και Καράσκο, παίζοντας χωρίς τους Λουκάκου και Εντέν Αζάρ.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 3ο λεπτό προσέγγισαν για πρώτη φορά την περιοχή του Βελγίου, όμως το πλασέ του Κιέζα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουρτουά.

Στο 25’ οι Βέλγοι έφτασαν μία… ανάσα από το 1-0, όταν από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Μπατσουαγί από τα δεξιά, ο Σαλεμάκερς πλάσαρε με τη μία, όμως η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έδωσε την ευκαιρία στον Ντοναρούμα να μπλοκάρει.

Στο 42’ ο Κιέζα με ακόμη ένα μακρινό σουτ δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Κουρτουά, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την τεράστια ευκαιρία του ίδιου παίκτη, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της βελγικής άμυνας και πλάσαρε στη γωνία, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε καταπληκτικά με το πόδι σε κόρνερ.

Η Ιταλία άνοιξε το σκορ με τον Μπαρέλα δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Μπεράρντι εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα του Βελγίου έδιωξε πάνω στον Μπαρέλα, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Το Βέλγιο άρχισε να πιέζει περισσότερο μετά το 55’ και στο 60’ είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μπατσουαγί, ο οποίος «πάτησε» στην περιοχή και από πλάγια δεξιά εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε πλάγια.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» έκανε δύο τα τέρματα της με τον Μπεράρντι στο 65′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Κιέζα από τον Καστάνιε.

Η ατυχία των Βέλγων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Καράσκο να «σημαδεύει» στο 82’ για τρίτη φορά το δοκάρι (αριστερό κάθετο) του Ντοναρούμα.

Αφού τρίτωσε το κακό… το Βέλγιο κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει με τον Ντε Κατελάρ στο 86ο λεπτό ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση και ασίστ του Ντε Μπρούινε.

Σκόρερ: Μπαρέλα 46′, Μπεράρντι 65′ – Ντε Κατελάρ 86′

Κίτρινες: Ντι Λορέντσο, Έμερσον – Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Αλντερβάιρελντ

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (70’ Κριστάντε), Λοκατέλι, Πελεγκρίνι (70’ Ζορζίνιο), Μπεράρντι (90’ Ινσίνιε), Ρασπαντόρι (66’ Κεν), Κιέζα (90’+1’ Μπερναρντέσκι).

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγέρ, Βερτόνγκεν, Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς (59’ Ντε Μπρόινε), Σαλεμάκερς (59’ Ντε Κατελάρ), Βάνακεν, Μπατσουαγί, Καράσκο (87’ Τροσάρ).