Nations League: Πρώτη νίκη για Γαλλία, 2Χ2 για Ιταλία και Ρουμανία

Νίκη της Γαλλίας απέναντι στο Βέλγιο, άνετες νίκες για Σλοβενία και Τουρκία, το 2Χ2 πέτυχε η Ιταλία και η Ρουμανία

Η Γαλλία νίκησε με 2-0 το Βέλγιο στο «Παρκ Ολιμπίκ» της Λυών, μετά το «χαστούκι» από την Ιταλία (1-3) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Ο Ντεμπελέ με ασίστ και γκολ (57′) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των «τρικολόρ». To άλλο τέρμα πέτυχε στο 29′ ο Μουανί.

Η Ιταλία έκανε το 2Χ2 στον Β΄ όμιλο της League A, επικρατώντας εκτός έδρας, αυτή τη φορά επί του Ισραήλ σε ουδέτερη έδρα της Βουδαπέστης, με 1-2. Σε διάστημα τριών ημερών ο Φρατέζι, βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, ανοίγοντας το δρόμο για το διπλό της «σκουάντρα ατζούρα» και έγινε «αφεντικό» του γκρουπ, καθώς βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος κι άλλο ένα στο δεύτερο, ο επιθετικός της Λειψίας, Σέσκο χάρισε το πρώτο τρίποντο στη Σλοβενία με 3-0 απέναντι στο Καζακστάν στον Γ’ όμιλο της League B. Στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων βρέθηκε ξανά ο Άνταμ Τσέριν του Παναθηναϊκού, ενώ ο συμπαίκτης του στο «τριφύλλι», Άντραζ Σπόραρ, έμεινε στον πάγκο.

Με δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου, η Ουαλία έφυγε με το «διπλό» από την έδρα του Μαυροβουνίου (1-2), που δεν έχει ακόμη βαθμό, ενώ στη Σμύρνη, η Τουρκία υποχρέωσε την Ισλανδία στην πρώτη της ήττα με το χατ τρικ του Ακτούρκογλου στο 2′, 52′ και 88′ (1-3).

Με το «βαρύ πυροβολικό» της, Έρλινγκ Χάαλαντ να σκοράρει στο 83′, η Νορβηγία επικράτησε με 2-1 της Αυστρίας.

Η Ρουμανία έκανε το 2Χ2, μετά το «διπλό» στο Κόσοβο, επιβλήθηκε δύσκολα εντός έδρας με 3-1 της Λιθουανίας.

Νωρίτερα, βαριά ήττα με 0-4 γνώρισε στη Λάρνακα η Κύπρος από το Κόσοβο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της League C του Nations League. Τα τέρματα πέτυχαν οι Μουρίκι (9′ πέν, 21′), Ραχμάνι (48′) και Ντελόβα (55′).