Nations League: Σημαντικές νίκες για Ιταλία και Βέλγιο, ήττα ΣΟΚ για τη Σκωτία

Ιταλία και Βέλγιο πήραν σημαντικές νίκες για την πρώτη θέση των ομίλων τους, ενώ η Σκωτία δέχτηκε την ήττα από την αδιάφορη Σλοβακία

Στον 1ο όμιλο της League A, η επιβλητική Ολλανδία κέρδισε την τελευταία της βαθμολογίας Βοσνία με σκορ 3-1. Ο Βαινάλντουμ είχε σκοράρει ήδη δύο φορές μέχρι το 13′ λεπτό, με το σκορ να παραμένει έτσι μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος έγινε και το 3-0, αυτή την φορά από τον Ντεπάι, ενώ η Βοσνία μείωσε, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής με τον Πρέβλιακ στο 63′ λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ιταλία επικράτησε της Πολωνίας με 2-0 και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Ιταλοί ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι. Προηγήθηκαν στο 27′ λεπτό από πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζορζίνιο. Το τελικό 2-0 έκανε ο Μπεράρντι στο 83΄ λεπτό, κλειδώνοντας την νίκη για τους Ιταλούς.

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής :

Ολλανδία – Βοσνία και Ερζεγοβίνη 3-1 (6’+13′ Βαινάλντουμ, 55′ Ντεπάι, 63′ Πρέβλιακ)

Ιταλία – Πολωνία 2-0 (27′ Ζορζίνιο, 83′ Μπεράρντι)

Πολωνία – Ολλανδία (18/11, 21:45)

Βοσνία και Ερζεγοβίνη – Ιταλία (18/11, 21:45)

Στον 2ο όμιλο της League A, το Βέλγιο κέρδισε με ιδιαίτερη άνεση την Αγγλία με σκορ 2-0. Στο 10′ λεπτό ο Τίλεμαν άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, ενώ στο 24′ λεπτό ο Μέρτενς διπλασίασε τα τέρματα των Βέλγων. Καμία αλλαγή δεν υπήρξε στο παιχνίδι με τους Βέλγους να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Δανία κέρδισε την τελευταία χωρίς βαθμούς Ισλανδία με 2-1, δίνοντας ραντεβού πρόκρισης με το Βέλγιο στις 18/11. Ο Έρικσεν έκανε το 1-0 μόλις στο 12′ λεπτό από την άσπρη βούλα. Η Ισλανδία σόκαρε τους Δανούς στο 85′ λεπτό με τον Κγιάρντασον να κάνει το 1-1, όμως ο Έρικσεν στις καθυστερήσεις του αγώνα έσωσε την ομάδα του κάνοντας το τελικό 2-1.

Βέλγιο – Αγγλία 2-0 (10′ Τίλεμαν, 24′ Μέρτενς)

Δανία – Ισλανδία 2-1 (12’+ 90+2′ Έρικσεν, 85′ Κγιάρντασον)

1. Βέλγιο 12

2. Δανία 10

3. Αγγλία 7

4. Ισλανδία 0

Στον πρώτο όμιλο της League B, η Αυστρία νίκησε με ανατροπή με 2-1 από την Βόρεια Ιρλανδία. Οι φιλοξενούμενοι ”σόκαραν” τους Αυστριακούς με το γκολ του Μαγκένις στο 74′ λεπτό. Ο Σάουμπ ισοφάρισε το παιχνίδι στο 81′ λεπτό ενώ στο 87 λεπτό ο Γκρπιτς ολοκλήρωσε μια τεράστια ανατροπή, κάνοντας το τελικό 2-1.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Νορβηγία και Ρουμανία κρίθηκε στα χαρτιά, αφού οι Νορβηγοί δεν ταξίδεψαν για το παιχνίδι λόγω κρουσμάτων. Πήρε το παιχνίδι στα χαρτιά μέχρι στιγμής η Ρουμανία, όμως άγνωστο είναι ακόμα αν η UEFA θα δεχτεί το αίτημα της Νορβηγίας για κλήρωση σκορ.

Αυστρία – Βόρεια Ιρλανδία 2-1 (74′ Μαγκένις, 81′ Σάουμπ, 87′ Γκρπιτς)

Ρουμανία – Νορβηγία (αναβλ.)

1. Αυστρία 12

2. Νορβηγία 9

3. Ρουμανία 4

4. Βόρεια Ιρλανδία 1

Στον 2ο όμιλο της League B, η βαθμολογικά αδιάφορη Σλοβακία πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου Σκωτία, δίνοντας ελπίδες στους () να διεκδικήσουν την πρωτιά στον όμιλο στην τελευταία αγωνιστική.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης βρήκε τους Σλοβάκους ευάλωτους στην πίεση των Σκωτσέζων, όμως μια αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 32′ λεπτό, τους έβαλε μπροστά στο σκορ, έπειτα από ωραίο σουτ του Γιαν Γκρέγκους. Το δεύτερο ημίχρονο στην Τρνάβα ήταν περισσότερο ισορροπημένο με τους Σλοβάκους να δημιουργούν και αυτοί κάποιες ευκαιρίες για γκολ, όμως το τελικό σκορ παρέμεινε 1-0 με την ομάδα της Σκωτίας να μην κλειδώνει την υπόθεση πρόκριση ακόμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου και συγκεκριμένα στο Ντούσαν Αρένα, η Τσεχία κέρδισε το Ισραήλ με 1-0. Ο Νταρίντα άνοιξε το σκορ στο 7′ λεπτό με ένα πολύ καλό σουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας και αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του για διεκδίκηση της πρωτιάς στον όμιλο σε τρείς μέρες, συγκεκριμένα στις 18/11.

Τσεχία – Σλοβακία (18/11, 21:45)

Στον 3ο όμιλο της League B, υπήρξε πολύ δράση στο ντέρμπι ανάμεσα στην Τουρκία και τη Ρωσία, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές με σκορ 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ρώσοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 11′ λεπτό ο Τσερίσεφ έκανε το 0-1. Ωστόσο, ένα ανούσιο δυνατό μαρκάρισμα του Σεμιόνοφ άφησε τους Ρώσους με ένα παίκτη λιγότερο. Οι Τούρκοι δεν πτοήθηκαν από το γκολ των Ρώσων, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 26′ λεπτό ο Καραμάν έκανε το 1-1. Οι Τούρκοι συνέχισαν την ασφυκτική πίεση στους Ρώσους και στο 32′ λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Ουντέρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τούρκοι κέρδισαν ένα πέναλτι πολύ γρήγορα και μόλις στο 52′ λεπτό ο Τοσούν, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, έκανε το 3-1. Αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Τούρκους αφού πέντε λεπτά μετά, ο Κουζιάγιεφ έκανε το τελικό 3-2.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σερβία άνοιξε το σκορ με τον Ράντονιτς στο 17′ λεπτό, όμως η Ουγγαρία είχε την απάντηση με πρωταγωνιστή τον Καλμάρ ο οποίος έκανε το 1-1 στο 39′ λεπτό του παιχνιδιού. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τους Σέρβους να στερούν πολύτιμους βαθμούς από την Ουγγαρία, δίνοντας ευκαιρία σε τρείς ομάδες από τον όμιλο να διεκδικήσουν την πρωτιά στην τελευταία αγωνιστική.

Τουρκία – Ρωσία 3-2 (11′ Τσερίσεφ, 26′ Καραμάν, 32′ Ουντέρ, 52′ Τοσούν, 57′ Κουζιάγιεφ)

Ουγγαρία – Τουρκία (18/11, 21:45)

Στον τέταρτο όμιλο της League B, η Φινλανδία έκανε το καθήκον της κερδίζοντας εύκολα την Βουλγαρία με σκορ 2-1. Τα γκολ των Πούκι στο 7′ λεπτό και του πρώην παίκτη του Παναθηναικού, Ρόμπιν Λουντ στο 45′ λεπτό, ήταν αρκετά για να συνεχίσουν οι Φινλανδοί να διεκδικούν την πρώτη θέση στον όμιλο τους ενάντια στους Ουαλούς. Η Βουλγαρία είχε ευκαιρίες για γκολ, κέρδισε δύο πέναλτι όμως μόνο αυτό στο 67′ λεπτό κατέληξε στα δίχτυα έπειτα από εύστοχη εκτέλεση του Ίλιεφ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ουαλία κέρδισε την Ιρλανδία με σκορ 1-0. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, οι Ουαλοί πήραν μια επαγγελματική νίκη χάρη στο γκολ του Μπρούκς στο 67′ λεπτό, και αναμένουν το παιχνίδι ”τελικό” ενάντια στην Φινλανδία που θα κρίνει το ποιός θα πάρει την πρώτη θέση.

Βουλγαρία – Φινλανδία 1-2 (7′ Πούκι, 45′ Λούντ, 67′ Ίλιεφ)

Ουαλία – Φινλανδία (18/11, 21:45)

Στον 2ο όμιλο της League C, τα Σκόπια πήραν μια πολύτιμη νίκη ενάντια στην αδιάφορη βαθμολογικά Εσθονία, με την Αρμενία να είναι το τελευταίο εμπόδιο των Σκοπιανών για πρόκριση στην League B. Τα γκολ των Τρισκόφσκι στο 29′ λεπτό και Στογιανόφσκι στο 68′ λεπτό, χάρισαν τους τρεις βαθμούς στα Σκόπια, με το παιχνίδι ενάντια στην Αρμενία σε τρεις μέρες να είναι αυτό που θα κρίνει το ποιός θα πάρει το εισιτήριο για την League B. Το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Σάπινεν στο 52′, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να στερήσει τη νίκη στους Σκοπιανούς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αρμενία πήρε τη νίκη με 1-2 απέναντι στην Γεωργία και θα διεκδικήσει την πρώτη θέση από τους Σκοπιανούς στην τελευταία αγωνιστική, οπού θα χρειαστεί μόνο νίκη για να τερματίσει πρώτη και να περάσει εκείνη στην League B. Ο Χαζαριάν στο 33′ λεπτό έκανε το 0-1 όμως τα πράγματα για τους Αρμένιους στράβωσαν στο 65ο λεπτό, όταν ο Καζαισβίλι έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ο Ανταμιάν έκλεψε τη νίκη για την ομάδα του στο 86′ λεπτό δίνοντας ελπίδες πρόκρισης στους συμπαίκτες του.

Σκόπια – Εσθονία 2-1 (29′ Τρισκόφσκι, 52′ Σάπινεν, 68′ Στογιανόφσκι)

Γεωργία – Αρμενία 1-2 (33′ Χαζαριάν, 65′ Καζαισβίλι, 86′ Ανταμιάν)

1. Σκόπια 9

2. Γεωργία 8

3. Αρμενία 6

4. Εσθονία 2

Αρμενία – Σκόπια (18/11, 19:00)

Γεωργία – Εσθονία (18/11, 19:00)

Στον 3ο όμιλο της League C , η Ελλάδα επικράτησε με μεγάλη άνεση της Μολδαβίας με σκορ 0-2. Ο Φορτούνης στο 31′ λεπτό άνοιξε το σκορ ενώ εννιά λεπτά μετά ο Μπακασέτας έκανε το τελικό 0-2. Περισσότερα εδώ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σλοβενία κέρδισε το Κόσοβο με 2-1.  Στο 58′ λεπτό, το Κόσοβο πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Μουρίτσι, όμως πέντε λεπτά μετά οι Σλοβένοι απάντησαν με τον Κούρτιτς κάνοντας το 1-1. Οι Σλοβένοι απέδρασαν με τους τρείς βαθμούς στο 90+4′ λεπτό, αφού ο Ίλιτσιτς έκανε το 2-1 από το σημείο του πέναλτι.

Μολδαβία – Ελλάδα 0-2 (31′ Φορτούνης, 42′ Μπακασέτας)

Σλοβενία – Κόσοβο 2-1 (58′ Μουρίτσι, 63′ Κούρτιτς, 90+4′ Ίλιτσιτς)

1. Σλοβενία 13

2. Ελλάδα 11

3. Κόσοβο 2

4. Μολδαβία 1

Κόσοβο – Μολδαβία (18/11, 21:45)

Ελλάδα – Σλοβενία (18/11, 21:45)

Στον 4ο όμιλο της League C, η Λευκορωσία επικράτησε της Λιθουανίας με σκορ 2-0, βάζοντας τέλος στις ελπίδες των Λιθουανών για άνοδο στην League B. Ο Γιαμπλόνσκι στο 5′ και ο Εμπόνγκ στο 20′ λεπτό, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους και παρέμειναν πρώτοι στον όμιλο τους, δύο βαθμούς μπροστά από τους Αλβανούς,

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αλβανία επικράτησε άνετα του Καζακστάν με σκορ 3-1. Ο Τσικαλέσι στο 16′ λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του και ο Ισμαίλι στο 23′ λεπτό διπλασίασε τα τέρματα τους. Μόλις ένα λεπτό μετά, ο Αμπικέν έκανε το 2-1 αλλά αυτό δεν άγχωσε ιδιαίτερα την Αλβανία αφού στο 62′ λεπτό ο Μανάι έκανε το τελικό 3-1 έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στην Αλβανία και τη Λευκορωσία είναι αυτό που θα κρίνει, ποιος θα πάρει το εισιτήριο για την League B, με τους Αλβανούς να χρειάζονται μόνο νίκη.

Λευκορωσία – Λιθουανία 2-0 (5′ Γιαμπλόνσκι, 20′ Εμπόνγκ)

Αλβανία – Καζακστάν 3-1 (16′ Τσικαλέσι, 23′ Ισμαίλι, 24′ Αμπικέν, 62′ Μανάι)