Nations League: Στην ισοπαλία το ντέρμπι των Ιβήρων

Όρθια η Πορτογαλία στη Σεβίλλη, δυνατό ξεκίνημα για την Τσεχία.

Ισπανία και Πορτογαλία έμειναν στην ισοπαλία, Σουηδία και Νορβηγία πέρασαν από Σλοβενία (2-0) και Σερβία (1-0) αντίστοιχα.

Το ντέρμπι της ιβηρικής χερσονήσου έμεινε στην ισοπαλία, ο Μοράτα στο 25’ άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς. Η Πορτογαλία προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο ημίχρονο και η πίεση απέφερε καρπούς με δράστη τον  Όρτα.

Η Τσεχία με δύο γκολ του Κούτστα επικράτησε της Ελβετίας με 2-1 και πήρε… κεφάλι στον 2ο όμιλο της League A. Στη League B, οι Σουηδία και Νορβηγία σημείωσαν μεγάλες εκτός έδρας νίκες στις έδρες της Σλοβενίας (2-0) και της Σερβίας (1-0) αντίστοιχα στο 4ο όμιλο, ενώ στον 2ο όμιλο το Ισραήλ και η Ισλανδία έμειναν στο 2-2, μετά από ένα πολύ «χορταστικό» ματς.