Nations League: Στο Final 4 Ολλανδία και Κροατία

Έκλεισαν θέση στην πρωτιά Ολλανδία και Κροατία.

Για την 6η αγωνιστική του Nations League, Ολλανδία και Κροατία που πήραν τους θέση στο Final 4. Υποβιβάστηκαν στη League B, Αυστρία και Ουαλία.

Για το γκρουπ Α: Η Κροατία με τον Μάρκο Λιβάγια καθάρισε μέσα σε τρία λεπτά την αναμέτρηση με την Αυστρία στο Ερνστ Χάπελ της Βιέννης, ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, έδωσε το προβάδισμα στο 69΄ και με το τελικό 3-1 κατέκτησε την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, αφήνοντας δεύτερη την Δανία, που την ίδια ώρα έκανε το καθήκον της απέναντι στη Γαλλία 2-0 με δράστες τους  Ντόλμπεργκ (34΄) και Όλσεν (39΄).  Οι «τρικολόρ» παρά την 3η ήττα που γνώρισαν σε 6 αγώνες παρέμειναν στη League A, ενώ η Αυστρία με 4 βαθμούς πήρε το δρόμο για τη League B.

Πρώτη και αήττητη με μόλις μία ισοπαλία σε 6 ματς (5-1-0) στον 4ο όμιλο η Ολλανδία, η οποία στο ντέρμπι κορυφής επικράτησε με 1-0 του Βελγίου στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ.

Την ίδια ώρα, στο Κάρντιφ η Πολωνία με γκολ του άλλοτε άσου του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, νικούσε με 1-0 την Ουαλία της μόλις ισοπαλίας και πέντε ηττών στη διάρκεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρόμπερτ Πέιτζ πήρε αυτό που της άξιζε ως τελευταία του γκρουπ…

Στον όμιλο που τα πάντα είχαν κριθεί (η Τουρκία ανέβηκε στη League B και η Λιθουανία υποβιβάστηκε στη League D) από την περασμένη Πέμπτη (22/09), τα Νησιά Φαρόε έκαναν την έκπληξη επικρατώντας με 2-1, υποχρεώνοντας το συγκρότημα του Στέφαν Κουντς στην πρώτη του ήττα στον 1ο όμιλο της League C.

Χωρίς νίκη (0-1-5) έμεινε η Λιθουανία, η οποία ηττήθηκε και από το Λουξεμβούργο (1-0).

Την πρώτη του ήττα στον 3ο όμιλο της League C γνώρισε απόψε το Καζακστάν (3-0 από το Αζερμπαϊτζάν), ήττα που δεν είχε καμία απολύτως επίπτωση για την ομάδα του Μαγκόμεντ Αντίεφ, η οποία είχε «κλειδώσει» εδώ και δύο αγωνιστικές την άνοδό της στην League B.

Αντίθετα, η Λευκορωσία μετά το εκτός έδρας 1-1 με τη Σλοβακία ολοκλήρωσε την πορεία της στο 3ο Nations League χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες).

Φινάλε θρίλερ είχε ο 1ος όμιλος της League D του 3ου Nations League, με τη Λετονία να παίρνει το «εισιτήριο» για την αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία (League D), παρότι ισοβάθμισε με την Μολδαβία στην κορυφή του γκρουπ (13β.). Οι Μολδαβοί με δύο γκολ του Στίνα στις καθυστερήσεις επικράτησαν 2-0 του Λιχτενστάιν, που έμεινε χωρίς βαθμό μετά από 6 αγωνιστικές!

Ο βαθμός που απέσπασε στο στάδιο «Νασιονάλ» απέναντι στη γηπεδούχο Ανδόρα (1-1) η ομάδα του Ντάινις Καζακέβικς αποδείχθηκε «χρυσός». Με αυτόν έφτασε στους 13 βαθμούς στον όμιλο, όσους συγκέντρωσε και η Μολδαβία, αλλά οι Λετονοί πήραν την πρωτιά έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων (12-5 έναντι 11-6 των αντιπάλων τους), ενώ και στα μεταξύ τους ματς επικράτησε με 4-2 στο Κισινάου, ενώ ηττήθηκε στη Ρίγα με 1-2.

Η Ανδρόρα με 8 βαθμούς πήρε την τρίτη θέση του γκρουπ.