Nations League: To 2X2 έκανε η Δανία

Ο Ντεσπόντοφ οδήγησε τη Βουλγαρία στη νίκη, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 88′.

Για την 2η αγωνιστική του Nations League,  η Λευκορωσία πέτυχε την πρώτη νίκη στο εναρκτήριο ματς της αγωνιστικής θύμα της το Λουξεμβούργο. Το γκολ το σημείωσε ο Βαλέρι Γκρόμικο στο 76’, εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Χωρίς βαθμό παραμένει το  Λουξεμβούργο μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Η Δανία με τα γκολ των Γκρόνμπεργκ και Πούλσεν νίκησε 2-0 τη Σερβία. Οι «πλάβοι»  έμειναν με  τον 1 βαθμό στο πίνακα.

Η Βουλγαρία νίκησε με 1-0 την Βόρειο Ιρλανδία ο Ντεσπόντοφ στο 40’ έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

ΗΣλοβακία νίκησε στο Κόζιτσε με 2-0 το Αζερμπαϊτζάν , Ντούντα (πέναλτι) και Στρέλετς, στο 22′ και 26′ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα απλοποιώντας τα πράγματα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης για τους Σλοβάκους.

Το Γιβραλτάρ έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με το Λιχτενστάιν.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία νίκησε με 1-4 την Ελβετία. Οι Ισπανοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Λε Νορμάντ στο 21′ (ανέτρεψε τον Εμπολό) δεν εμποδίστηκαν να πάρουν την νίκη.  Τα γκολ για την ομάδα του Λουίς ντε λα Φουέντε πέτυχαν οι Χοσελού (4’), Πένια (13’-77’) και Φεράν Τόρες 80’. Η Ελβετία μείωσε στο 41’ με τον  Άμντουνι.

Ο  Λούκα Μόντριτς οδήγησε την Κροατία στην νίκη με 1-0 επί της Πολωνίας. Ο 38χρονος άσος της Ρεάλ Μαδρίτης με το εθνόσημο έχει πετύχει 27 γκολ σε 180 συμμετοχές.

Η Σκωτία δυσκόλεψε την Πορτογαλία  αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο  στο 88′ έδωσε την νίκη (Γκολ 901). Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον άσο της Νάπολι Σκοτ ΜακΤόμινεϊ στο 7’, για τους Πορτογάλους ισοφάρισε ο Μπρούνο Φερνάντες στο 54’.

Η Σουηδία νίκησε  3-0 την Εσθονία στο  «Στρόμπερι Αρένα» της Στοκχόλμης. Για τους «Σκανδιναβούς» πρωταγωνιστές ήταν οι Ίσακ και Γιόκερες.