NBA: «Άλωσαν» το Ντένβερ οι Μιλγουόκι Μπακς

Με ηγέτη ξανά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, το Μιλγουόκι πήρε το «διπλό» στην έδρα των Νάγκετς, ξεκινώντας με το «δεξί» το «Δυτικό road trip» τα ξημερώματα στο NBA.

Οι Μιλγουόκι Μπακς ξεκίνησαν τα ξημερώματα το δύσκολο “road trip” των πέντε συνεχόμενων εκτός έδρας αγώνων με ομάδες της Δύσης, με πρώτο αντίπαλο τους Ντένβερ Νάγκετς. Τα «ελάφια» πέτυχαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, επικρατώντας με 125-112 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι για ακόμα μια φορά ο ηγέτης της ομάδας του, έχοντας στο πλευρό του και τον Κρις Μίντλετον. Να σημειωθεί, ότι τελευταία στιγμή οι Μπακς έβαλαν τον Τζρου Χόλιντεϊ στο πρωτόκολλο του κορονοϊου, περιμένοντας οδηγίες από την λίγκα για το πώς θα προχωρήσουν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά με το σκορ να είναι ιδιαίτερα υψηλό και το Ντένβερ να κλείνει την πρώτη περίοδο με 42-37. Στη δεύτερη περίοδο, πρωταρχικό ρόλο είχε η άμυνα και το Μιλγουόκι να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 47-52. Οι «σβώλοι» όμως, με ένα σερί 10-0 απάντησαν στο προβάδισμα των Μπακς, προηγήθηκαν με 57-52 ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 62-59. Χαρακτηριστικό είναι, ότι το Ντένβερ είχε 10 τρίποντα στο ημίχρονο με ποσοστό ευστοχίας 80%!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν η σειρά του Μιλγουόκι να κάνει το δικό του σερί. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 68-62, αλλά ο Γιάννης και η παρέα του με ένα δικό τους 15-0, έφυγαν μπροστά με 68-77, πριν οι Νάγκετς ισοφαρίσουν σε 83-83. Η ομάδα από το Γουισκόνσιν, παρ’ όλα αυτά, έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο με ένα ισχνό προβάδισμα πέντε πόντων (88-93). Στην τελευταία περίοδο, χάρις σε συνεχόμενα καλάθια του Μίντλετον τα «ελάφια» ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (92-102), ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Οι «σβώλοι» προσπάθησαν να βγάλουν και πάλι αντίδραση, όμως ο «Greek Freak» τους χάλασε τα σχέδια καθώς με δικό του κάρφωμα ένα λεπτό πριν το τέλος, έγραψε το 110-120 τελειώνοντας οριστικά το παιχνίδι.

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 30 πόντους (9 ριμπάουντ, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 11/23 σουτ) με τον Κρις Μίντλετον να είναι άξιος συμπαραστάτης φτάνοντας κοντά στο τριπλ νταμπλ με 29 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Για το Ντένβερ, ο Γιόκιτς ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εκπληκτικός σημειώνοντας 35 πόντους (13/26 σουτ, 12 ριμπάουντ), με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 24 πόντους (9/16 σουτ, 3/5 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 42-37, 62-59, 88-93, 112-125

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτον 24 (3), Πόρτερ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 35 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 11 (4/17 σουτ, 1/7 τρίποντα), Γκριν 5 (1), Τσάντσαρ, Μόρις 12 (2), Χάμπτον 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Μίντλετον 29 (8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Λόπεζ 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φορμπς 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κρεγκ 9 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Όγκαστιν 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Άνταμς, Κόνατον 4 (1)

Σαν Αντόνιο Σπερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 105-100

Σπερς από τα παλιά, ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων και νίκησαν εντός έδρας τους Γουόριορς με 105-100.

Το Σαν Αντόνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου (31-45), σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, τα «σπιρούνια» αντέδρασαν και στο τέλος πήραν τη νίκη με πέντε πόντους διαφορά, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 14-10.

Για τους Τεξανούς, ο Ντεζάντε Μάρεϊ είχε 27 πόντους (10 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα) ενώ ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν τον ακολούθησε με 21 πόντους (10 ασίστ)

Για τους «πολεμιστές», ο Στεφ Κάρι πέτυχε 32 πόντους (10/17 σουτ, 6/11 τρίποντα) και ο Κέλι Ούμπερ πρόσθεσε 24 πόντους (4/8 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 27-36, 54-59, 78-80, 105-100

ΣΠΕΡΣ: ΝτεΡόζαν 21 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τζόνσον 9 (4/13 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πετλ 14 (11 ριμπάουντ), Γουάιτ 2 (1/11 σουτ), Μάρεϊ 27 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα), Γιούμπανκς 2, Γκέι 11 (3/10 σουτ, 2 τρίποντα), Μιλς 9 (3/9 τρίποντα), Βάσελ 10 (2)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 7 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Γουίγκινς 11 (4/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 8 (11 ριμπάουντ), Κάρι 32 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ούμορε 24 (4), Πασκάλ 4, Μπέιζμορ 6, Γουαναμέικερ 2 (1/5 σουτ), Λι 3 (1/5 τρίποντα), Μέλντερ 3 (1)