NBA: Εντός έδρας νίκες για Τζαζ και Νάγκετς

Μόλις δύο παιχνίδια τα ξημερώματα στο ΝΒΑ με τους Νάγκετς και Τζαζ να φτάνουν στις νίκες

Οι Νάγκετς ψιλοξένησαν τους Θάντερ στο “Pepsi Center” του Ντένβερ και με ηγέτη των Νίκολα Γιόκιτς σε ακόμα ένα ματς, επικράτησαν με 119-101.

Οι «σβώλοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και παρ’ ότι στην πρώτη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, στη δεύτερη οι Νάγκετς με ένα δικό τους σερί έκλεισαν το ημίχρονο στο +13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Ντένβερ δεν απειλήθηκε παίρνοντας έτσι την έβδομη νίκη του στη σεζόν.

Ο Νίκολα Γιοκιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νάγκετς με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους Θάντερ ο Ντορτ είχε 20 πόντους (8/11 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-31, 65-52, 97-74, 119-101

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μπάρτον 13 (6 ασίστ), Μίλσαπ 13 (12 ριμπάουντ), Γιόκιτς 27 (12/21 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρις 11, Γκριν 10 (8 ριμπάουντ), Ντόζιερ 11, Μόρις 15 (5 ασίστ), Καμπάσο 3, Χέιρτενστειν 5 (7 ριμπάουντ), Χάμπτον 2, Μπολ 2, Νέιτζι, Κάνκαρ, Χάουαρντ 2

ΘΑΝΤΕΡ: Ντορτ 20 (8/11 σουτ, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέιζλι 12, Ρόμπι 10 (9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 14 (7 ασίστ, 5 Γκίλτζιους-Αλεξάντερ), Χιλ 6, Ντιαλό 8 (6 ριμπάουντ), Μασκάλα 3, Ποκουσέβσκι (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαλεντόν 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 6, Γουίλιαμς, Χολ 6, Τζάκσον 9, Μίλερ

Γιούτα Τζαζ – Νιου Ορλεανς Πέλικανς 118-102

Η Γιούτα επικράτησε εύκολα των Πέλικανς με 118-102, φτάνοντας τις έξι σερί νίκες.

Ο Γουίλιαμσον «πάλευε» μόνος του για τους Πέλικανς, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να είναι καθοριστικός και να στέλνει τους Τζαζ στα αποδυτήρια με 55-49.

Στην τρίτη περίοδο, ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση αφού οι «μορμόνοι» με 4/4 τρίποντα στις πρώτες κατοχές του δευτέρου ημιχρόνου (οκτώ συνολικά στην περίοδο), «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 18 πόντους (73-55) και την περίοδο να κλείνει με τη Γιούτα στο +22.

Κάπως έτσι, οι Τζαζ έφτασαν τις δέκα νίκες στη φετινή σεζόν σε 14 παιχνίδια, με τους Πέλικανς από την άλλη να προσπαθούν ακόμα να βρουν ρυθμό καθώς βρίσκονται στο 5-8.

Για τους «μορμόνους», ο Ντόνοβαν Μίτσελ τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (4/7 τρίποντα) ενώ Τζόρνταν Κλάρκσον με 18 πόντους και Τζο Ίνγκλις με 15 πόντους (5/6 τρίποντα), τον ακολούθησαν.

Για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης, ο Ζάιον Γουίλιαμσον πέτυχε 32 πόντους με 14/19 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 9-24, 55-49, 91-69, 118-102

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Ο’ Νιλ 6, Γκομπέρ 13 (18 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μίτσελ 28 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνλι 6 (10 ασίστ), Κλάρκσον 18 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φέιβορς 9 (7 ριμπάουντ), Ίνγκλις 15, Νιανγκ 10, Ονι, Μπράντλει, Χάρισον, Αζουμπουίκε

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 17 (4 ασίστ), Γουίλιαμσον 32 (14/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άνταμς 6 (9 ριμπάουντ), Μπλέντσο 9 (4 ριμπάουντ), Μπολ 7 (0/6 τρίποντα, 4 ασιστ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 9 (5 ριμπάουντ), Χαρτ 8 (5 ριμπάουντ), Χέιζ 2, Ρέντικ 6, Λιούις Τζούνιορ 4, Ερναγκόμεζ 2 (3 ριμπάουντ), Θόρνιουελ, Μάρσαλ