NBA Finals: Φοβερή ανατροπή και 1-0 οι Σέλτικς τους Γουόριορς

Ο πρώτος τελικός του NBA ήταν πολυ ενδιαφέρον, όπως και η ανατροπή των Σέλτικς επί των Γουόριορς, για το “break” και το 1-0 στη σειρά.

Οι Σέλτικς έκαναν μία μυθική ανατροπή από το -15 και με σκορ 40-16 στην τέταρτη περίοδο, σκόρπισαν τους Γουόριορς και έκαναν το break με 120-108 με το καλημέρα στους τελικούς του ΝΒΑ.

Η νίκη κριτική χάρη στην εξωπραγματική τελευταία περίοδο, όταν με επί μέρους 40-16 ανέτρεψαν τα πάντα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 103-100 μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο, αλλά ακολούθησε ένα μυθικό 17-0 σε περίπου πέντε λεπτά κρίνοντας το ματς.

Οι Σέλτικς έβαλαν σερί επτά τρίποντα και τελικά 9/12 έξω από τα 7.25 μέτρα στα τελευταία 12 λεπτά του πρώτου τελικού του ΝΒΑ κι από το -12, πήραν μία καθαρή νίκη που τους έδωσε το προβάδισμα για τον τίτλο, τον πρώτο τους από το 2008! Είχαν τελικά 21/41 τρίποντα και με τέτοιο νούμερο δεν χάνεις.

Από την άλλη μεριά ο Στεφ Κάρι πέτυχε ρεκόρ πόντων στην πρώτη περίοδο με 21, στην ιστορία των τελικών της διοργάνωσης.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 24 πόντους ηγήθηκαν των νικητών, ενώ πολύτιμοι ήταν οι Μάρκους Σμαρτ με 21 και Ντέρικ Γουάιτ με 18, στη βραδιά που ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 12 με 3/17 σουτ αλλά και 13 ασίστ. Ο Στεφ Κάρι είχε 34, ο Άντριου Γουίγκινς 20 και ο Κλέι Τόμπσον 15 για τους ηττημένους, που κατέρρευσαν σε ένα ματς που τα έκαναν όλα σωστά για περίπου 35 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-28, 54-56, 92-80, 120-108

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Στιβ Κερ): Γκριν 4 (2/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 20 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 34 (12/25 σουτ, 7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπσον 15 (6/14 σουτ, 3/7 τρίποντα), Μπιέλιτσα 3 (1), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 7 (1), Πόρτερ 12 (4), Τοσκάνο-Άντερσον, Λι, Πουλ 9 (1/5 τρίποντα), Μούντι

Μπόστον Σέλτικς (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 12 (3/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Χόρφορντ 26 (6/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Σμαρτ 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 24 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς, Κορνέτ, Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Τάις 3 (1), Γουάιτ 21 (5/8 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας