NBA: Μία νίκη από το πρωτάθλημα απέχουν οι Λέικερς

Οι Λος Άντζελες Λέικερς απέχουν μόλις μία νίκη από το πρωτάθλημα του NBA, έπειτα από τη νίκη τους επί των Μαϊάμι Χιτ, με τη σειρά πλέον να βρίσκεται στο 3-1.

Μια νίκη από το 17ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και πρώτο μετά από δέκα χρόνια απέχουν οι Λέικερς. Η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ επικράτησε 102-96 των Χιτ στον τέταρτο αγώνα της σειράς των τελικών και έφτασε στο 3-1.

Κορυφαίος ο Λεμπρόν Τζέιμς με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Άντονι Ντέιβις με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 τάπες. Πολύτιμη και η συνεισφορά του Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ με 15 πόντους και 5 ασίστ.

Για τους ηττημένους ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Τάιλερ Χίρο πρόσθεσε 21 πόντους, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο στην επιστροφή του είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Απουσίασε όμως για τρίτο σερί ματς ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λέικερς είχαν το “πάνω χέρι” με κορυφαίο τον Άντονι Ντέιβις, αλλά οι Χιτ παρέμειναν κοντά στο σκορ, δείχνοντας ικανοί για την ισοφάριση.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, όσον αφορά τον ρυθμό του αγώνα. Οι Λέικερς με τον Λεμπρόν Τζέιμς να “ανεβάζει στροφές”, προηγήθηκαν με 64-71, αλλά οι Χιτ μείωσαν σε 70-74 με την λήξη της περιόδου.

Ο Λεμπρόν αρχικά και ο Κάλντγουελ-Πόουπ με πέντε σερί πόντους έφεραν τους Λέικερς ξανά στους επτά, 88-95, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Ντέιβις στα 39,5’” πριν το τέλος “σκότωσε” οριστικά το Μαϊάμι (91-100). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 102-96.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-27, 47-49, 70-74, 96-102.

Μαϊάμι Χιτ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 15 (7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 22 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κράουντερ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 17 (3), Χίρο 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίνικ 4, Ιγκουοντάλα 3 (1), Ναν 6 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα)

Λος Άντζελες Λέικερς (Βόγκελ): Ντέιβις 22 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζέιμς 28 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Χάουαρντ, Γκριν 10 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόρις 9 (2), Κούζμα 9 (2), Ρόντο 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρούσο 7