NBA Finals: Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα οι Γουόριορς

Οι Γουόριορς έκαναν αυτό που έπρεπε στην έδρα του κόντρα στους Σέλτικς, φτάνοντας το σκορ των τελικών του NBA στο 3-2.

Παρά τη σπάνια κακή βραδιά του Στεφ Κάρι, οι Γουόριορς επιβλήθηκαν 104-94 των Σέλτικς στο Σαν Φρανσίσκο, έφτασαν στο 3-2 και απέχουν μια νίκη από τον τίτλο.

Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο κι ενώ οι Σέλτικς μάζεψαν το 51-39 του ημιχρόνου, περνώντας και μπροστά στο σκορ. Ένα buzzer beater τρίποντο του Τζόρνταν Πουλ (14π.) στο φινάλε του τρίτου 12λεπτου, αποτέλεσε απαρχή της κυριαρχίας των Γουόριορς στο τελικό κομμάτι του κρίσιμου αγώνα.

Οι “πολεμιστές” πέρασαν μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια επέβαλλαν το παιχνίδι τους, ξεφεύγοντας στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους, περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Παρότι ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 16 πόντους με 7/22 σουτ και 0/9 τρίποντα, η ομάδα του Στιβ Κερ βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν. Ο Άντριου Γουίγκινς με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ μαζί με τον Κλέι Τόμπσον που είχε 21 πόντους και 5/11 τρίποντα “κουβάλησαν” τους νικητές. Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 28 πόντους για τους Σέλτικς, που όμως είχαν πολύ κακή εικόνα στο πρώτο και το τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Το έκτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής (04:00) στη Βοστώνη.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-16, 51-39, 75-74, 104-94

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Στιβ Κερ): Γκριν 8 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτερ 2, Γουίγκινς 26 (12/17 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάρι 16 (7/22 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόμπσον 21 (5/11 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Τοσκάνο-Άντερσον, Λούνι 2, Λι, Πέιτον 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πουλ 14 (3), Μούντι

Μπόστον Σέλτικς (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 27 (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 10 (8 ριμπάουντ), Σμαρτ 20 (3), Μπράουν 18 (5/18 σουτ, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γ. Γου΄λιαμς 3, Κορνέ 3 (1), Μόργκαν, Χάουζερ, Νέσμιθ 3, Γουάιτ 1, Πρίτσαρντ, Στάουσκας