NBA Finals: Πήραν το προβάδισμα οι Μπόστον Σέλτικς

Οι Σέλτικς εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο τους εντός έδρας ματς και με νίκη επί των Γουόριορς έκαναν το 2-1 στους τελικούς του NBA.

Χάρη σε ένα 23-11 στην τελευταία περίοδο, οι Σέλτικς πάτησαν τους Γουόριορς με 116-100 και πέρασαν ξανά μπροστά στους τελικούς του ΝΒΑ με 2-1.

Η Βοστώνη μπήκε με τρομερή ενέργεια στο ματς, θέλοντας να επιβάλλει από την αρχή το δικό της ρυθμό, παίζοντας τρομερή άμυνα απέναντι στο Γκόλντεν Στέιτ και παράλληλα να παρουσιάζει τρομερή ευστοχία.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά την τριάδα των Τζέιλεν Μπράουν, Τζέισον Τέιτουμ και Μάρκους Σμαρτ, οι οποίοι συνολικά πέτυχαν 77 από τους 116 πόντους των Σέλτικς μέσα στο “TD Garden”.

Συγκεκριμένα, ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 27 πόντους (με 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ) ενώ ο Τέιτουμ είχε 26 πόντους και 9 ασίστ και ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε άλλους 24 πόντους.

Για τους Γουόριορς εκείνοι που ξεχώρισαν ήταν ο Στεφ Κάρι με 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον είχε 25 και ο Άντριου Γουίγκινς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

Μπόστον Σέλτικς (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι