NBA: «Ξέσπασαν» στους Μπλέιζερς οι Μπακς

Σε μια μέτρια βραδιά για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο πάγκος έδωσε τις λύσεις για τους Μιλγουόκι Μπακς.

Οι Μπακς προέρχονταν από δύο ήττες στις οποίες έπαιξαν κακό μπάσκετ, έχασαν με παρόμοιο τρόπο και αυτό πλήγωσε τον εγωισμό τους. Δυστυχώς, για τους Μπλέιζερς έμελλε να είναι αυτοί το «θύμα» καθώς το Μιλγουόκι επικράτησε με 134-106 και «ρέφαρε» με τον καλύτερο τρόπο για τις δύο συνεχόμενες ήττες του.

Οι Μπλέιζερς ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, πριν οι Μπακς αντεπιτεθούν και κλείσουν το δωδεκάλεπτο στο +10 (46-36). Στη δεύτερη περίοδο, τα «ελάφια» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανέβασαν τη διαφορά στους 18 πόντους, την οποία διατήρησαν και πήγαν με αυτή στα αποδυτήρια (79-56).

Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασαν «ταχύτητα» οι Μπακς, έστειλαν τη διαφορά στους 20 πόντους και με μπροστάρηδες τους Μίντλεντον – Χόλιντεϊ, «εκτόξευσαν» το προβάδισμα τους σε 113-77, μετατρέποντας ουσιαστικά την τελευταία περίοδο σε αγγαρεία.

Πρώτος σκόρερ για τους Μπακς ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους (10/14 σουτ) και τον Μπόμπι Πόρτις να τον ακολουθεί με 21 πόντους (8 ριμπάουντ, 9/13 σουτ). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 6/11 σουτ.

Για το Πόρτλαντ, ο μόνος που «διασώθηκε» ήταν ο Νασίρ Λιτλ με 30 πόντους (11/18 σουτ, 5/7 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 46-36, 79-56, 113-77, 134-106

ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 17 (1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 18 (8/11 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 μπλοκ),Λόπεζ 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 22 (8/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 21 (6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 7 (1), Φορμπς 13 (3), Νουόρα 3 (1), Μέριλ, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Γουίλσον 5 (1)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Λιτλ 30 (6/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κόβινγκτον 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, Καντέρ 10 (11 ριμπάουντ), Τρεντ 8 (2/8 τρίποντα), Λίλαρντ 17 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντονι 6 (1/7 σουτ, 4/4 βολές), Σάιμονς 15 (3), Χουντ 5 (1), Τζάιλς 5, Έλεμπαϊ 5 (1), Μπλέβινς

Ντάλας Μάβερικς – Φοίνιξ Σανς 108-109

Με καλάθι του Μπούκερ 1.5” πριν το τέλος, οι Σανς έφυγαν με το «διπλό» από το Ντάλας και την έδρα των Μάβερικς με 108-109, «βυθίζοντας» τους ακόμα περισσότερο.

Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους Μάβερικς να «κλείνουν» το ημίχρονο με ένα ελαφρύ προβάδισμα έξι πόντων (53-47).

Στα ίδια επίπεδα εξελίχθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, όμως στο τέταρτο δωδεκάλεπτο «μίλησαν» οι Σανς. Αφού το ματς είχε γίνει ροντεό, φαινόταν ότι ο νικητής θα κριθεί στο σουτ. Και αυτό έγινε. Ο Ντέβιν Μπούκερ πήρε την μπάλα έπειτα από πάσα τους Κρις Πολ στα 1.5”, σηκώθηκε από το τρίποντο και δεν αστόχησε, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του. Το σουτ του Ντόντσιτς, μετά την επαναφορά δεν κατέληξε στο καλάθι και έτσι οι Μάβερικς υπέστησαν την έκτη συνεχόμενη ήττα τους πέφτοντας στο 8-13.

Για τους «ήλιους», πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Πολ με 34 πόντους (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) με τον Ντέβιν Μπούκερ να προσθέτει 24 πόντους (4/8 τρίποντα).

Για τους Μαβς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 25 πόντους (8 ασίστ) και ο Τζος Ρίτσαρσον 24 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-22, 47-53, 77-82, 109-108

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 5 (5 ριμπάουντ), Κλέμπερ 2 (6 ριμπάουντ), Πορζίνκγις 19 (10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ρίτσαρντσον 24 (9/16 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 25 (1/4 τρίποντα, 7/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ 18 (6/12 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπράνσον 11 (0/3 τρίποντα), Κόλεϊ-Στάιν 4, Τζόνσον, Μπερκ

ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 10 (4 ριμπάουντ), Τζόνσον 10 (5 ριμπάουντ), Έιτον 10 (17 ριμπάουντ), Μπούκερ 24 (4/8 τρίποντα, 2 λάθη), Πολ 34 (4/7 τρίποντα, 14/20 σουτ, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκάλογουεϊ 6, Μουρ 2 (3 ασίστ), Κράουντερ 2, Καμίνσκι 11 (4 ριμπάουντ)

Ατλάντα Χοκς – Λος Άντζελες Λέικερς 99-107

Οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν αλλά στο τέλος πήραν τη νίκη με 99-107, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους (12η εκτός έδρας).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ τα περισσότερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και τους πρωταθλητές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα «εύθραυστο» προβάδισμα τεσσάρων πόντων (50-46). Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 32-23 και τον Άντονι Ντέιβις να παίρνει την πλειοψηφία των επιθέσεων, οι Λέικερς πήραν μια σημαντική διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος για να ανέβουν στο 16-6.

Για τους «Λιμνάνθρωπους», ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 25 πόντους (10/14 σουτ) ενώ ο Λεμπρόν σημείωσε 21 πόντους (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Για τους Χοκς, ο Τρέι Γιανγκ είχε 25 πόντους (16 ασιστ) και ο Τζον Κόλινς 22 πόντους (2/5 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 46-50, 76-75, 99-107

ΧΟΚΣ: Ρέντις 6 (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κόλινς 22 (10/17 σουτ, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καπελά 16 (8/11 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ερτέρ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιανγκ 25 (7/15 σουτ, 1/4 τρίποντα, 16 ασίστ), Γκαλινάρι 6, Χιλ 6, Ρόντο 5 (2/2 σουτ, 1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Φερνάντο 3 (4 ριμπάουντ)

ΛΕΙΚΕΡΣ: Τζέιμς 21 (2/6 τρίποντα, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ντέιβις 25 (10/14 σουτ, 3 μπλοκ), Γκασόλ 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 11, Σρούντερ 16, Κούζμα 5, Χάρελ 19 (8/9 σουτ), Χόρτον-Τάκερ (5 ριμπάουντ), Καρούσο 8 (4/7 σουτ)