Το Buzzer Beater του Ντόνσιτς που “τρέλανε” το NBA

Ο Λούκα Ντόνσιτς με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου χάρισε τη νίκη στους Ντάλας Μάβερικς και ανάγκασε τα αστέρια του NBA να υποκλιθούν στο ταλέντο του.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ανάμεσα σε Ντάλας Μάβερικς και Λος Άντζελες Κλίπερς κι ενώ οι Κλίπερς είχαν προβάδισμα στο σκορ (133-132) με 3,7 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε, η μπάλα έφτασε στα χέρια του 21 χρονου Λούκα Ντόνσιτς, ο οποίος έκανε ένα βήμα πίσω και “πυροβόλησε” δίνοντας μια εκπληκτική νίκη στην ομάδα του που ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Πρόσθεσε ένα ακόμη highlight στην καριέρα του, ενώ ανάγκασε τους σούπερ σταρ του ΝΒΑ, μεταξύ των οποίων και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να κάνουν υπόκλιση στο ταλέντου του απίθανου Σλοβένου.

Δείτε μερικά από τα tweets των ΝΒΑερς για τον Λούκα Ντόντσιτς:

Ο Ντόνσιτς έκανε «όργια» καθόλη τη διάρκεια του ματς το οποίο τελείωσε με triple double και τρομερά στατιστικά: 43 πόντοι από 14/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ σε 46 λεπτά.