NBA: Με ηγέτη Λεμπρόν «διέλυσαν» τους Νάγκετς οι Λέικερς

Με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και «τριπλό» τον Λεμπρόν Τζέιμς, οι πρωταθλητές δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στο Ντένβερ.

Οι Λέικερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο -12 (46-58), όμως με ένα συνολικό σκορ 68-35 στο δεύτερο, γύρισαν τον διακόπτη και επικράτησαν εύκολα των Νάγκετς με 114-93.

Οι πρωταθλητές ήταν πίσω στο σκορ μέχρι και την τρίτη περίοδο, εκεί όπου με ένα σερί 15-0 πήραν το προβάδισμα με 83-75 και από εκεί και πέρα έκαναν ότι ήθελαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, με τους Νάγκετς να πέφτουν «θύματα» των ορέξεων του «Βασιλιά» και της παρέας του.

Για τους «Λιμνάνθρωπους», ο Λεμπρόν Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με τριπλ νταμπλ έχοντας 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ ενώ από κοντά και ο Ντένις Σρέντερ με 21 πόντους.

Για το Ντένβερ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 20 πόντους (2/5 τρίποντα) και ο Γιόκιτς σημείωσε 13 πόντους (10 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 46-58, 83-75, 114-93

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 13 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκασόλ 2, Σρούντερ 21 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (1), ΜακΚίνι, Κούζμα 11 (2), Χάρελ 13 Κουκ, Καρούσο, Χόρτον-Τάκερ 17 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 6 (3/13 σουτ, 10 ριμπάουντ), Γκριν 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάρτον 9 (1), Γιόκιτς 13 (6/16 σουτ, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 20 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Νιάζι 3 (1), Τσάντσαρ, Πόρτερ 8 (3/10 σουτ), Χάρτενσταϊν 3, Μολ 1, Καμπάσο, Μόρις 16 (2), Χάουαρντ, Χάμπτον

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς:

Ατλάντα Χοκς – Γιούτα Τζαζ 91-112

Οι Τζαζ «χτίζουν» νέο σερί νικών καθώς επικράτησαν και των Χοκς με 91-112 και σημείωσαν τη 13η νίκη στα τελευταία 14 παιχνίδια τους.

Οι Χοκς παρά την απουσία του Τρέι Γιάνγκ, ήταν μαχητικοί στο πρώτο ημίχρονο και ήταν κοντά στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο, όμως η Γιούτα ξέφυγε με 63-80 και δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά στη συνεχεια.

Για τους «μορμόνους», ο Τζόρνταν Κλάρσκον είχε 23 πόντους (9/13 σουτ), ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 21 πόντους και ο Ντόνοβαν Μίτσελ σημείωσε 18 πόντους.

Για την Ατλάντα, ο Τζον Κόλινς είχε 17 πόντους και ο Χέρτερ πρόσθεσε 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-20, 37-45, 63-80, 91-112

ΧΟΚΣ: Κόλινς 17 (6/16 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάοντ), Καπέλα 6 (3/14 σουτ, 17 ριμπάουντ), Ρόντο (0/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χέρτερ 16 (2), Ρέντις 12 (5/14 σουτ), Γκαλινάρι 5 (1/6 σουτ), Νάιτ 5, Φερνάντο 4, Χιλ 6 (1), Γκούντγουιν 6 (1/10 σουτ, 1 τρίποντο), Σνελ 12 (4), Μέις 2

ΤΖΑΖ: Ο’Νιλ 2 (10 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 21 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 11 (12 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 11 (1), Μίτσελ 18 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράντλεϊ 6 (2), Ίνγκλις 6, Νιάνγκ 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο), Μόργκαν, Φέιβορς 9 (6 ριμπάουντ), Κλάρκσον 23 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάρισον, Όνι

Μέμφις Γκρίζλις – Χιούστον Ρόκετς 103-115

Με τον Τζον Γουόλ να επιστρέφει, οι Ρόκετς επιβλήθηκαν των Γκρίζλις στο Μέμφις με 103-115.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά ανταγωνιστική, στην δεύτερη περίοδο όμως, το Χιούστον με ένα επιμέρους 18-4 στη δεύτερη περίοδο «ξέφυγε» με 47-60 ενώ τελείωσε οριστικά το παιχνίδι στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όταν πήρε προβάδισμα 17 πόντων (70-87). Παρ’ όλα αυτά, ίσως η νίκη των Ρόκετς να αποδειχθεί «πύρρειος» καθώς ο Κρίστιαν Γουντ γύρισε τον αστράγαλο του και φοβούνται μήπως έχει υποστεί μεγαλύτερη ζημιά.

Για τους Ρόκετς, ο Τζον Γουόλ είχε 22 πόντους (4/9 τρίποντα) ενώ τον ακολούθησαν οι Έρικ Γκόρντον με 20 πόντους και Κρίστιαν Γουντ με 17 πόντους.

Για τις «αρκούδες», ο Ντέσμοντ Μπέιν πέτυχε 16 πόντους και ο Τζα Μοράντ σημείωσε 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-27, 47-60, 70-87, 103-115

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Κλαρκ 13 (5 ριμπάουντ), Τίλμαν 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Άντερσον 3 (0/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μοράντ 15 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο), Μπρουκς 11 (1/7 τρίποντα), Τζενγκ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 13 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Κόντσαρ 7 (1), Μπέιν 16 (2), Μέλτον 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 3 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τέιτ 19 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουντ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουόλ 22 (6/17 σουτ, 4 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκόρντον 20 (7/18 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουζ 13 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κούρουτς 4 (1), Κάζινς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς, ΜάκΛεμορ 3 (1)

Φιλαδέλφεια Σίξερς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 105-121

Ένα εκπληκτικό Πόρτλαντ «σόκαρε» τους Σίξερς, καθώς παίζοντας με αναπληρωματικούς επικράτησε με 105-121 μέσα στην πόλη της «αδελφικής αγάπης».

Τι και αν έλειψαν τα 4/5 της βασικής πεντάδας των Μπλέιζερς; Αυτό δεν τους εμπόδισε όχι μόνο να φανούν ανταγωνιστικοί αλλά να «διαλύσουν» την πρωτοπόρο της Ανατολής Φιλαδέλφεια. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημίχρονου, στην τρίτη περίοδο όμως οι Μπλέιζερς με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 19-40 (!!) έκαναν το σκορ 79-97 και πήραν από το πουθενά, μια εύκολη νίκη απέναντι στους Σίξερς.

Για τους Μπλέιζερς, ο Καρμέλο Άντονι είχε 22 πόντους, ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ 24 πόντους και ο Ένες Καντέρ πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Για τους Σίξερς, ο Εμπίιντ τελείωσε με 37 πόντους (14/21 σουτ) και από εκεί και πέρα…το χάος.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-28, 57-57, 76-97, 105-121

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 12 (5/14 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντν), Εμπίντ 37 (5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κάρι, Κορκμάζ 13 (5/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Μπράντλεϊ 2, Πουαριέ, Μάξεϊ 15 (2), Θάιμπολ 3, Μίλτον 12, Τζο 6 (2)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 22 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κόβινγκτον 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καντέρ 17 (18 ριμπάουντ), Χουντ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τρεντ 24 (4), Τζάιλς 4 (9 ριμπάουντ), Μπλέβινς, Σάιμονς 14 (2), Έλεμπι 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

Ντάλας Μάβερικς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 116-147

Εκπληκτικοί Γουόριορς «διέλυσαν» τους Μάβερικς με 116-147, παρά το γεγονός ότι κατέβηκαν χωρίς σέντερ και με ψηλότερο παίκτη των Κέλι Ούμπρε των 2.01μ.!

Στις δύο πρώτες περιόδους το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, στην τρίτη όμως, τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Αυτό γιατί με ένα σερί 5-17 μετέτρεψαν το 91-93 σε 96-110 και στη συνέχεια έκαναν ότι ήθελαν πάνω στο παρκέ, με τους Μάβερικς απλά να έχουν ρόλο «κομπάρσου».

Για τους Γουόριορς, ο Κέλι Ούμπρε είχε βραδιά καριέρας καθώς σημείωσε 40 πόντους (7/10 τρίποντα) ενώ το ακολούθησε ο Στεφ Κάρι με 28 πόντους (4/10 τρίποντα).

Για τους Μαβς, ο Ντόντσιτς σημείωσε 27 πόντους και ο Πορζίνγκις είχε 25 πόντους (5/8 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 34-36, 76-74, 96-110, 116-147

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 5 (1), Κλέμπερ 2 (7 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 25 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 27 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίτσαρντσον 6 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόνσον 2, Χάρνταγουεϊ 19 (5), Ιγούντου, Μαριάνοβιτς 4, Πάουελ 1, Κόλεϊ-Στάιν 3 (1), Μπερκ 4, Μπράνσον 18 (3), Γκριν

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 11 (6 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Γουίγκινς 18 (7/18 σουτ, 1 τρίποντο), Τοσκάνο-Άντερσον 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρι 28 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ούμπρε 40 (7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 2, Λι 17 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μέλντερ 12 (3)