NBA: Με «τριπλό» Αντετοκούνμπο «διέλυσαν» τους Πέισερς οι Μπακς

Τρομερός και ουσιαστικός ο Γιάννης απέναντι στην Ιντιάνα, στη νίκη των Μπακς με 20 πόντους.

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους πέτυχαν τα ξημερώματα οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς μετά τους Μπλέιζερς «διέλυσαν» και τους Πέισερς με 130-110 και ανέβηκαν στο 13-8. Να σημειωθεί ότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγινε ο τέταρτος πασέρ στην ιστορία του Μιλγουόκι.

Τα «ελάφια» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι κλείνοντας την πρώτη περίοδο με ένα άνετο προβάδισμα οκτώ πόντων. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς «πάτησαν το γκάζι» στέλνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (44-30) και τον Αντετοκούνμπο να «στοχεύει» συνεχώς τον Μάιλς Τέρνερ. Ο Σαμπόνις προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει τους Πέισερς στο παιχνίδι, χωρίς τις απαιτούμενες βοήθειες όμως, αυτό ήταν αδύνατο. Το 68-51 του ημιχρόνου αντιπροσώπευε πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Η διαφορά των 18 πόντων, συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τον Γιάννη να έχει τον ρόλο του δημιουργού και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Οι Μπακς έκλεισαν την περίοδο στο +26 (106-70) και με την βραδιά στην οποία βρισκόντουσαν, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Μάλιστα, στο τελευταίο δωδεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 40 πόντους (!!) σε ένα πολύ κακό βράδυ για τους Πέισερς. Ο «Greek Freak» δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τέταρτη περίοδο, οι περισσότεροι βασικοί έκατσαν από νωρίς στο πάγκο και τον Μπούντενχόλζερ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ρολίστες.

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Μπριν Φορμπς 20 πόντους (4/7 τρίποντα) και ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 18 πόντους (9 ριμπάουντ, 4/5 τρίποντα)

Για τους Πέισερς, ο Σαμπόνις πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους (12 ριμπάουντ, 14/25 σουτ)

Τα δωδεκάλεπτα: 29-21, 68-51, 106-72, 130-110

ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 21 (7/8 δίποντα, 7/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη), Λόπεζ 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 16 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Όγκαστιν 6 (1), Πόρτις 18 (4/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κρεγκ 8 (2), Κόνατον 3 (1), Φορμπς 20 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Γουίλσον 2 (1/6 σουτ), Άνταμς, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2

ΠΕΙΣΕΡΣ: Τζάστιν Χόλιντεϊ 15 (3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σαμπόνις 33 (11/20 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τέρνερ 3 (1), Λαμπ 2, Μπρόγντον 12 (3/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα), ΜακΚόνελ 6 (12 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Άαρον Χόλιντεϊ 11 (1/7 τρίποντα), Μπιτάτζε 6, Σάμνερ 2, Σάμπσον 3, Μάρτιν 4

Ατλάντα Χοκς – Ντάλας Μάβερικς 116-122

Επιτέλους νίκη για τους Μάβερικς, οι οποίοι επικράτησαν στην Ατλάντα των Χοκς με 116-122 και διέκοψαν το σερί των έξι ηττών τους.

Το παιχνίδι μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στη τελευταία περίοδο όμως, το Ντάλας «ξέφυγε» με 96-111 αλλά είδε τα «γεράκια» να επιστρέφουν και να ρίχνουν τη διαφορά στους τρεις (112-115), με 42 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη του αγώνα. Ένα φόλοου του Πορζίνγκις έκανε το σκορ 112-117 και στη συνέχεια οι Μάβερικς ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή της «φιλανθρωπίας», παίρνοντας τη νίκη.

Για τους Μαβς, ο Ντόντσιτς σημείωσε 27 πόντους (14 ασίστ, 8 ριμπάουντ) ενώ τον ακολούθησαν ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 24 πόντους (11 ριμπάουντ) και Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ με 22 πόντους (5/10 τρίποντα).

Για τους Χοκς, ο Τζον Κόλινς σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 35 πόντους (12 ριμπάουντ, 3/4 τρίποντα) με τους Χέρτερ και Γιανγκ να σημειώνουν από 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-26, 56-53, 83-88, 116-122

ΧΟΚΣ: Κόλινς 35 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Καπέλα 10 (13 ριμπάουντ), Γιανγκ 21 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Χέρτερ 21 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ρέντις 2 (1/8 σουτ), Γκαλινάρι 19 (2), Χιλ, Ρόντο, Γκούντγουιν Σνελ 8 (2)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλέμπερ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 24 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 27 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Ρίτσαρντσον 14 (3/11 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον, Χάρνταγουεϊ 22 (5), Κόλεϊ-Στάιν 2, Μπερκ, Μπράνσον 12

Σακραμέντο Κίνγκς – Μπόστον Σέλτικς 116-111

Οι Κινγκς πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στους Σέλτικς με 116-111, δείχνοντας δείγματα του πόσο καλή ομάδα μπορούν να γίνουν.

Οι Σέλτικς είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (63-74) στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως οι Κίνγκς επέστρεψαν και «χτύπησαν» στο τέλος όταν με καλάθια των Φοξ και Χάρισον Μπαρνς πήραν ανέτρεψαν το παιχνίδι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 111-114.

Ο Τζέισον Τέιτουμ δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αφού αστόχησε στο σουτ τριών πόντων μετά από επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές ο Μπάντι Χιλντ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για τους Καλιφορνέζους, ο Ντι Άρον Φοξ είχε 26 πόντους (11 ασίστ, 2/5 τρίποντα), ο Χάρισον Μπαρνς 24 πόντους και ο Χαλιμπάρτον πέτυχε 21 πόντους (ρεκόρ καριέρας).

Για τους «Κέλτες», ο Τέιτουμ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (10 ασίστ, 9 ριμπάουντ) και ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-26, 52-51, 81-82, 116-111

ΚΙΝΓΚΣ: Μπάγκλεϊ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπαρνς 24 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χολμς 7 (6 ριμπάουντ), Φοξ 26 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Χιλντ 15 (5/16 σουτ, 3/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 3 (1), Γουάιτσαϊντ 9 (9 ριμπάουντ), Χάλιμπουρτον 21 (5), Τζόζεφ 2

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τόμπσον 17 (10 ριμπάουντ), Τέιτουμ 27 (2/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τάις 11 (2), Τιγκ 7 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο), Μπράουν 21 (7/18 σουτ, 2 τρίποντα), Οτζελέγιε 5 (1), Γ. Γουίλιαμς 5 (1), Ρ. Γουίλιαμς 9, Έντουαρντς 3 (1), Γουότερς 3 (1/8 σουτ, 5 ασίστ), Γκριν 3 (1)