NBA: Μοίραιος ο Αντετοκούνμπο για τους Μπακς παρά τους 47 πόντους

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός, όμως στο τέλος έγινε μοιραίος για την ομάδα του στην ήττα από τους Σανς.

Οι Μπακς ταξίδεψαν στο Φοίνιξ για να αντιμετωπίσουν τους Σανς στο δεύτερο από τα πέντε εκτός έδρας παιχνίδια τους με ομάδες της Δύσης, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διψήφια διαφορά που είχαν και έτσι ηττήθηκαν με 125-124 σε ένα παιχνίδι όπου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν τρομερός, αλλά εξελίχθηκε σε μοιραίος για τα «ελάφια», αφού αστόχησε στο τελευταίο σουτ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πηγαίνοντας «χέρι-χέρι» στο παιχνίδι με το τέλος της πρώτης περιόδου να τις βρίσκει ισόπαλες με 32-32. Στη δεύτερη περίοδο, οι Μπακς χάρις σε ένα σερί ξέφυγαν με 39-49, ανεβάζοντας μάλιστα ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο +16 (53-69) και το ημίχρονο να κλείνει με τους ίδιους να προηγούνται με 53-71.

Στην τρίτη περίοδο, οι Σανς «ξύπνησαν» αρχίζοντας να ασκούν πίεση στους φιλοξενούμενους, ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ και με 5/5 τρίποντα έφεραν «τούμπα» το ματς, παίρνοντας προβάδισμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με 107-101 από το 90-99. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο ήταν η σειρά του Φοίνιξ να πάρει διαφορά (124-116), καθώς πλέον ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Το Μιλγουόκι όμως, παρ’ όλα αυτά δεν τα παράτησε και επέστρεψε στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 124-124 με ένα 8-0 σερί, πριν ο Μπούκερ με ½ βολές διαμορφώσει το τελικό σκορ. Οι δύο ομάδες είχαν από μια χαμένη επίθεση και τον «Greek Freak» να μην μπορεί να δώσει το «διπλό» στην ομάδα του, αστοχώντας στο τελευταίο σουτ.

Για τους Μπακς, ο Αντετοκούνμπο είχε 47 πόντους (11 ριμπάουντ, 15/23 σουτ, 0/4 τρίποντα, 17/21 βολές) και τον Μίντλετον να έχει 18 πόντους (11 ασίστς)

Για τους «ήλιους», ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 30 πόντους (11/21 σουτ) με τον Κρις Πολ να τον ακολουθεί με 28 πόντους (7 ασίστς, 10/20 σουτ, 4/7 τρίποντα)

Τα δωδεκάλεπτα: 32-32, 59-71, 98-101, 125-124

ΣΑΝΣ: Καμίνσκι 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπρίτζες 15 (3), Έιτον 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πολ 28 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπούκερ 30 (1 τρίποντο, 6 ριμπάοντ), Κράουντερ 6 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Τζόνσον 9 (3), Μουρ 6, Γκάλογουεϊ

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 47 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 18 (7/17 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Λόπεζ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 17 (5), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρεγκ 4 (1), Πόρτις 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Όγκαστιν 6 (2), Κονατον

Λος Άντζελες Λέικερς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 114-113

Οι Λέικερς συνεχίζουν να αποδεικνύουν γιατί είναι η καλύτερη ομάδα στο ΝΒΑ, καθώς επέστρεψαν από το -20 και στην παράταση επικράτησαν των Θάντερ με 114-113, σε ένα ματς που δεν είχαν ξανά τον Άντονι Ντέιβις.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη φορά που επικρατούν στην παράταση (2η κόντρα στους Θάντερ) και πλέον μετρούν έξι συνεχόμενες νίκες.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων στα 19.6”, αφού ο Ντορτ αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ήταν η σειρά του Μάθιους να ευστοχήσει σε τρίποντο στα 41” δίνοντας το προβάδισμα στους Λέικερς. Ο Ντόρτ ευστόχησε στο λέι-απ, ο Λεμπρόν έκανε airball στο σουτ που επιχείρησε, όμως 4” πριν το τέλος και την Οκλαχόμα να έχει την τελευταία επίθεση, ο «Βασιλάς» έκανε το κλέψιμο δίνοντας τη νίκη στους πρωταθλητές.

Για τους Λέικερς, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 25 πόντους ενώ τον ακολούθησαν ο Χάρελ με 20 πόντους και ο Ντένις Σρέντερ με 19 πόντους (7 ασίστ, 5/11 σουτ)

Για τους Θάντερ, ο Αλ Χόρφορντ πέτυχε 25 πόντους (8 ριμπάουντ, 8 ασίστς) και τον Κένρικ Γουίλιαμς να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους (11/14 σουτ, 2/3 τρίποντα)

Τα δωδεκάλεπτα: 23-37, 57-67, 80-84, 105-105, 114-113

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 25 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Κούζμα 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκασόλ 8 (1), Σρούντερ 19 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 4, Μόρις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρελ 20, Μάθιους 10 (3), Χόρτον-Τάκερ 4 (2/8 σουτ)

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 9 (4/15 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ντορτ 17 (7/17 σουτ, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόρφορντ 25 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουίλιαμς 24 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ντιαλό 15 (13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίλερ 8 (2), Τζάκσον 9 (1), Μουσκάλα 6 (2/10 σουτ, 7 ασίστ)

Ντάλας Μάβερικς – Ατλάντα Χοκς 118-117

Με τον Ντόντσιτς να σημειώνει τριπλ νταμπλ, οι Μάβερικς επικράτησαν των Χοκς με 118-117 επιστρέφοντας από το -13.

Με τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να δίνει το έναυσμα της ανατροπής, καθώς με το τρίποντο που πέτυχε στην αρχή της τέταρτης περιόδου κατέβασε τη διαφορά στους έξι ενώ πέτυχε 11 πόντους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο από τους συνολικά 16 πόντους του. Στη συνέχεια, ο Τζέιλεν Μπράνσον έδωσε το προβάδισμα στους Μαβς (111-109) πριν δώσει την ασίστ στον Φίνεϊ Σμιθ για το +4 και τον Τρέι Γιάνγκ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για φέρει τη διαφορά στον έναν πόντο.

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι αποδείχθηκε μοιραίος για τα «γεράκια» καθώς αστόχησε σε buzzer beater, με τους Χοκς πάντως να διαμαρτύρονται για φάουλ στο σκριν του Κόλεϊ Στάιν πάνω στον Τρέι Γιανγκ στην τελευταία επίθεση.

Για τους Τεξανούς, ο Ντόντσιτς πέτυχε 28 πόντους (10 ριμπάουντ, 10 ασιστ) και τον Τζέιλεν Μπράνσον να τον ακολουθεί με 21 πόντους (9/18 σουτ)

Για την Ατλάντα, ο Τζον Κόλινς σημείωσε 33 πόντους (8 ριμπάουντ, 13/18 σουτ), ο Τρέι Γιανγκ είχε 25 πόντους (15 ασίστ) και ο Κέβιν Χέρτερ τελείωσε με 23 πόντους (9/15 σουτ, 4/7 τρίποντα)

Τα δωδεκάλεπτα: 33-32, 52-62, 81-90, 118-117

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κλέμπερ 6 (2), Πορζίνγκις 15 (1), Ντόντσιτς 28 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ρίτσαρντσον 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 16 (3), Πάουελ, Κόλεϊ-Στάιν 14 (6 ριμπάουντ), Μπερκ, Μπράνσον 21 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)

ΧΟΚΣ: Κόλινς 33 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καπέλα 6 (7 ριμπάουντ), Γιανγκ 25 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Χέρτερ 23 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρέντις 7, Γκαλινάρι 11 (2/12 σουτ, 1/7 τρίποντα), Οκόνιου, Χιλ 6 (2), Γκούτγουιν, Σνελ 6 (2), Μέις