NBA: «Ονειρικός» Γιόκιτς έδωσε τέλος στο σερί των Τζαζ

Ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ ο Γιόκιτς, ενώ έκανε και προσωπικό ρεκόρ πόντων για ένα ημίχρονο.

Τι κι αν οι Τζαζ είχαν το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση και προέρχονταν από 11 σερί νίκες; Οι Ναγκετς μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και έδωσαν τέλος σε αυτό το σερί κερδίζοντας με 128-117, χάρις στον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος έκανε ότι ήθελε τον Ρούντι Γκομπέρ και την άμυνα της Γιούτα.

Το Ντένβερ ήταν από την αρχή το «αφεντικό» του αγώνα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 43-29 και τους Νάγκετς να ευστοχούν σε όλα τα σουτ τριών πόντων επιχείρησαν (8/8). Στο μεταξύ, ο Γιόκιτς είχε ήδη 23 πόντους! Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +25 (54-79).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να προσπαθεί σχεδόν μόνος του να ξαναβάλει τη Γιούτα στο παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία καθώς δεν είχε και αρκετές βοήθειες από τους συμπαίκτες του και κάπως έτσι, οι Τζαζ υπέστησαν την πρώτη τους ήττα έπειτα από 11 αγώνες.

Για το Ντένβερ, ο Γιόκιτς είχε 47 πόντους (12 ριμπάουντ, 4/4 τρίποντα) και τους Γουίλ Μπάρτον, Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτουν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Τζαζ, ο Μπογκντάνοβιτς τελείωσε με 29 πόντους (5/10 τρίποντα) ενώ από 13 πόντους είχαν οι Ντόνοβαν Μίτσελ και Τζόρνταν Κλάρκσον.

Τα δωδεκάλεπτα: 43-29, 79-54, 103-91, 128-117

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς (29 πόντους, 8/13 σουτ, 5/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ο’Νιλ 12 (6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 12 (8 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Μίτσελ 13 (3 ασίστ), Κόνλεϊ 12 (8 ασίστ), Φέιβορς 7 (6 ριμπάουντ), Ίνγκλις 10 (6 ασίστ), Κλάρκσον 13, Νιανγκ 2, Χάρισον 4, Ονί 3, Μπράντλεϊ, Μόργκαν

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μπάρτον 18 (5/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μίλσαπ 10, Γιόκιτς 47 (4/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ), Χάρις, Μάρεϊ 16 (5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Πόρτερ Τζούνιορ 11 (4 ριμπάουντ), Γκριν 9 (5 ριμπάουντ), Μόρις 6 (5 ασίστ), Χάμπτον, Καμπάτσο 11 (5 ασίστ), Χάουαρντ, Κάνκαρ, Μπολ Μπολ

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς:

Νιου Γιορκ Νικς – Λος Άντζελες Κλίπερς 115-129

Σαν σε προπόνηση πέρασαν από τη Νέα Υόρκη οι Κλίπερς, καθώς επικράτησαν των Νικς με 129-115.

Οι Κλίπερς έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 66-65, με τους Νικς να ευστοχούν στα 8 από τα πρώτα 10 σουτ που επιχείρησαν στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως οι Κλίπερς πήραν το προβάδισμα.

Η ομάδα του Λος Άντζελες ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με 7-0 σερί με τους Καουάι και Ρέτζι Τζάκσον να έχουν από 10 πόντους και τους Κλίπερς να τελειώνουν την τρίτη περίοδο στο +10 (101-91). Με 8 σερί πόντους, του Κουίκλι οι Νικς μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι αλλά τα «ιστιοφόρα» απάντησαν με εννέα σερί πόντους για το 114-103. Ένα 8-0 σερί προς το τέλος του αγώνα, έστειλε τη διαφορά στους 15 και τους Κλίπερς να παίρνουν τη 10η νίκη τους σε 11 αγώνες.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λέοναρντ με 28 πόντους, ο Πολ Τζορτζ είχε 17 πόντους και ο Ρέτζι Τζάκσον 18 πόντους.

Για τους Νικς, ο Ραντλ πέτυχε 27 πόντους (12 ριμπάουντ) και ο Αρ Τζέι Μπάρετ 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 65-66, 91-101, 115-129

ΝΙΚΣ: Μπούλοκ 8 (2), Ραντλ 27 (5/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 9 (6 ριμπάουντ), Μπάρετ 23 (9/13 δίποντα, 5/6 βολές), Πέιτον 10 (1), Μπερκς 7 (1), Γκίμπσον, Κουίκλι 25 (7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίβερς 4, Τόπιν 2

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 28 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Πάτερσον 13 (3/3 τρίποντα), Ιμπάκα 15 (3/4 τρίποντα), Τζορτζ 17 (6/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον 18 (3), Κενάρντ 6 (2), Μόρις 11 (3), Ζούμπατς 8 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαν 4, Κόφι, Καμπενγκέλε

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς – Μπρόυκλιν Νετς 149-146

Οι Γουίζαρντς με οκτώ πόντους στα τελευταία 12.3” πήραν μια σπουδαία νίκη με 149-146 κόντρα στους Νετς.

Οι Νετς ήταν αρκετά εύστοχοι πίσω από την γραμμή του τριπόντου, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με αρκετά υψηλό ρυθμό και τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +10 (28-38). Οι Γουίζαρντς με τα τρίποντα των Ουέστμπρουκ και Ντάβις Μπερτάνς έριξαν τη διαφορά, όμως η ομάδα της Νέας Υόρκης διατήρησε το προβάδισμα της στο ημίχρονο (65-71).

Το Μπρούκλιν συνέχισε να κρατάει αυτή την μικρή διαφορά όμως στην τέταρτη περίοδο μίλησαν οι «μάγοι». Στα 11” πριν από το τέλος του αγώνα και το σκορ στο 146-141, ο Μπιλ ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για να κατεβάσει τη διαφορά στο καλάθι. Ο Τζο Χάρις έκανε λάθος στην επαναφορά με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να κλέβει την μπάλα και ευστοχώντας στο τρίποντο που επιχείρησε, οι πρωτευουσιάνοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 146-147 και 4” να μένουν για το τέλος. Οι Νετς πήραν τάιμ άουτ, στην επαναφορά δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι και έτσι οι Γουίζαρντς πήραν μια μεγάλη νίκη.

Για την Ουάσινγκτον, ο Ουέστμπρουκ είχε 41 πόντους (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ενώ τον ακολούθησε ο Μπιλ με 37 πόντους (13/23 σουτ).

Για τους Νετς, ο Ντουράντ σημείωσε 37 πόντους (11/19 σουτ), ο Τζο Χάρις 30 πόντους (8/13 τρίποντα) και ο Καϊρί Έρβινγκ είχε 26 πόντους (8 ασιστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 28-38, 65-71, 101-108, 149-146

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Αβντίγια 2, Χατσιμούρα 9 (5 ριμπάουντ), Λόπεζ 10 (4 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 41 (16/28 σουτ, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπιλ 37 (13/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπερτάνς 11, Μάθιους 7 (3 κλεψίματα), Σμιθ 13 (7 ασίστ), Βάγνερ 17 (5 ριμπάουντ), Μπονγκά

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 37 (11/19 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Χάρις 30 (5 ασίστ), Τζόρνταν 8 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ίρβινγκ 26 (10/20 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Γκριν 23 (7 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρο 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάμετ 11, Πέρι, Τζόνσον

Ιντιάνα Πέισερς – Φιλαδέλφεια Σίξερς 110-119

Οι Σίξερς μπορεί να μην είχαν τον Εμπίντ, παρ’ όλα αυτά όμως κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς στο τελευταίο 12λεπτο και να πάρουν τη νίκη με 110-119 απέναντι στους Πέισερς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 28-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δωδεκάλεπτο έκλεισε με την Ιντιάνα να είναι μπροστά στο σκορ και να κρατάει ιδιαίτερα εύκολα το προβάδισμα της.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και δη στην τελευταία περίοδο, οι Σίξερς πέτυχαν 37 πόντους κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή (37-15) και όχι μόνο πήραν το προβάδισμα αλλά ανέβασαν και τη διαφορά στους εννέα πόντους, φεύγοντας έτσι με το «διπλό» από το “Bankers Life Fieldhouse”

Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 27 πόντους και τον Μπεν Σίμονς να τον ακολουθεί με 21 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Μπρόγκντον πέτυχε 25 πόντους (10/21 σουτ) με τον Σαμπόνις να προσθέτει 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-18, 63-54, 95-82, 110-119

ΠΕΙΣΕΡΣ: Χόλιντεϊ 6 (5 ριμπάουντ), Σαμπόνις 21 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέρνερ 9 (5 ριμπάουντ), Λαμπ 12 (5 ριμπάουντ), Μπρόγκτον 25 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ 8 (5 ριμπάουντ), ΜακΚόνελ 9 (8 ασίστ), Άαρον Χόλιντεϊ 17 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 3, Σάμερ

ΣΙΞΕΡΣ: Γκριν 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 27 (8 ριμπάουντ), Μπράντλι 2 (4 ριμπάουντ), Κάρι 9, Σίμονς 21 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χάουαρντ 11 (15 ριμπάουντ), Μίλτον 9, Θάιμπουλ 8 (4 κλεψίματα), Κορκμάζ 17 (6/12 σουτ, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μάξι 9

Τορόντο Ράπτορς – Ορλάντο Μάτζικ 115-102

Οι Ράπτορς επικράτησαν αρκετά εύκολα τον Μάτζικ με 115-102 εντός έδρας και έφτασαν τις οκτώ νίκες στη φετινή σεζόν.

Το Τορόντο μπήκε αποφασισμένο για τη νίκη και από την πρώτη περίοδο και μετά, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα ενώ πήγε στα αποδυτήρια με +14 (58-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξαν απλά όσο χρειαζόταν διατηρώντας τη διψήφια διαφορά και στο τέλος πήραν μια εύκολη νίκη για να βελτιώσουν στο 8-12.

Για τους Καναδούς, ο Σιακάμ σημείωσε 30 πόντους (10 ριμπάουντ) ενώ από 12 πόντους πέτυχαν οι Τέρενς Ντέιβις, Κάιλ Λάουρι και ΝτιΑντρε Μπέμπρι.

Για το Ορλάντο, ο Κολ Άντονι είχε 16 πόντους με τους Βούτσεβιτς και Γκόρντον να σημειώνουν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-15, 58-44, 84-73, 115-102

ΡΑΠΤΟΡΣ: Ντέιβις 12 (4 ριμπάουντ), Σιάκαμ 30 (12/23 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπέινς 8 (16 ριμπάουντ), Λόουρι 12 (2/9 τρίποντα, 15 ασίστ), ΒανΒλίτ 9 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόνσον 2, Μπάουτσερ 9 (4 ριμπάουντ), Μπέμπρι 12, Γουατανάμπε 11, Γουότσον 6, Τόμας, Φλιν 4

ΜΑΤΖΙΚ: Ένις 8 (4 ριμπάουντ), Γκόρντον 14 (4 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 15 (14 ριμπάουντ), Φουρνιέ 11 (3 ασίστ), Άντονι 16 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπιρτς 8 (6 ριμπάουντ), Ρος 4, Μπέικον 13, Κλαρκ 3, Μπαμπά 7, Μπόουν 3

Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 109-104

Επιτέλους νίκη για τους Τίμπεργουλβς, οι οποίοι επικράτησαν στη Μινεσότα των Καβαλίερς με 109-104 παρά την εξαιρετική βραδιά του Ντράμοντ.

Ο Άντρε Ντράμοντ έκανε ότι ήθελε στην ρακέτα της Μινεσότα, εν τη απουσίας του Τάουνς, με τους Καβς να παίρνουν ένα προβάδισμα έξι πόντων με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι «Λύκοι» με τα συνεχόμενα καλάθια των Έντουαρτς και Μαλίκ Μπίσλεϊ, μείωσαν τη διαφορά ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ (88-86). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μινεσότα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της και εν τέλει να πάρει τη νίκη.

Για τους Τίμπεργουλβς, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Άντονι Έντουαρτς και Μαλίκ Μπίσλεϊ με 23 πόντους ενώ 19 πόντους σημείωσε ο Ντι Άντζελο Ράσελ.

Για τους Καβαλίερς, ο Ντράμοντ είχε 25 πόντους και 22 ριμπάουντ, με τον Ντάριους Γκάρλαντ να πετυχαίνει 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-35, 55-61, 88-86, 109-104

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Έντουαρντς 23 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Οκόγιε 5 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις (5 ριμπάουντ), Μπίσλι 23, Ράσελ 19 (5 ασίστ), Βάντερμπιλτ 7 (8 ριμπάουντ), Ρούμπιο 8 (8 ασίστ), ΜακΝτάνιελς 3 (3 ριμπάουντ), Νόουελ 13, Λέιμαν 8

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Οκόρο 13 (4 ασίστ), Νανς Τζούνιορ 2 (16 ριμπάουντ), Ντράμοντ 25 (9/18 σουτ, 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Σέξτον 16, Γκάρλαντ 17 (5 ασίστ), Οσμάν 9, Πρινς 4, Γουίντλερ, Άλεν 10 (5 ριμπάουντ), Ντότσον 8