NBA: Περίπατος για το Μιλγουόκι

Άνετη επικράτηση για τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο κόντρα στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο σάρωσαν τους Γουόριορς του Στεφ Κάρεϊ με 138-99 στο ματς της δεύτερης αγωνιστικής του ΝΒΑ για τη μέρα των Χριστουγέννων.

Σε αυτό το παιχνίδι αναμενόταν να αντεπεξέλθουν με μεγάλη ευκολία τα ελάφια, κυρίως λόγω των απουσιών των Γούριορς. έτσι και αυτό έγινε αφού η διαφορά εκτοξεύθηκε στο δεύτερο μέρος χωρίς καμία αντίσταση από την ομάδα του Στιβ Κερ.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ- ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ 138-99

Το πρώτο ημίχρονο στην Φαίζερ Φόρουμ αρένα βρήκε το Μιλγουόκι να προηγείται καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι Γουόριορς δεν άφησαν τους Μπακς να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 10 πόντους.

Η ιστορία άλλαξε τελείως όμως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Μπακς είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκαν ακόμα και με 43 πόντους. Από εκεί και μετά οι βασικοί πήραν θέση στον πάγκο και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον τεχνικό των Μπακς να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 4 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για το Μιλγουόκι ήταν ο Κρις Μίντλετον με 31 πόντους, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει την απόδοση του είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους ηττημένους ο Στεφ Κάρεϊ έμεινε πολύ χαμηλά στο σκορ με τους 19 πόντους που πέτυχε, όμως πέρασε δεύτερος στη λίστα των σκόρερ των πολεμιστών έχοντας 16454 πόντους προσπερνώντας τον Ρικ Μπάρι.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ- ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 111-98

Πρώτη νίκη για το Μαΐάμι απέναντι στη Νέα Ορλεάνη με 111-98 στον απογευματινό αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας των Χριστουγέννων.

Οι φιναλίστ των τελικών του 2020 από το πρώτο ημίχρονο άνοιξαν τη διαφορά στο σκορ, αφού έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 23 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πέλικανς προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι και τη απουσία του Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος αποχώρησε και δεν επέστρεψε νιώθοντας ένα σφίξιμο στον δεξί αστράγαλο, όμως δεν τα κατάφεραν.

Κορυφαίος για τους Χιτ ήταν o Ντάνκαν Ρόμπινσον έχοντας 23 πόντους με 7/13 τρίποντα καθώς και ο Γκόραν Ντράγκιτς ερχόμενος από τον πάγκο έχοντας 18 πόντους και 9 ασίστ.

Για τους Πέλικανς ο Ζίον Γούλιαμς είχε 32 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Μπράντον Ίνγκραμ 28 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 66-53, 88-79, 111-98