NBA Playoffs: Πήραν το προβάδισμα οι Μπόστον Σέλτικς

Με νέα εκτός έδρας νίκη οι Μπόστον Σέλτικς έφεραν τη σειρά με τους Μαϊάμι Χιτ στο υπέρ τους 3-2 και βλέπουν τους τελικού του NBA να πλησιάζουν.

Με μία τρομερή εμφάνιση στην 3η περίοδο, οι Σέλτικς έκαναν την ανατροπή στο Μαϊάμι και επικράτησαν με 93-80 των Χιτ στο Game 5 των τελικών της Ανατολής και απέχουν μία νίκη από τους τελικούς του NBA.

Ήταν το δεύτερο break των Σέλτικς στη σειρά και η πρώτη φορά που κάποια από τις δύο ομάδες πετυχαίνει back to back νίκες.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και προφανώς η άμυνα των Σέλτικς (καλύτερη φέτος στο ΝΒΑ) λειτούργησε υποδειγματικά σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 25 πόντους, ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 22 πόντους (και 12 ριμπάουντ-9 ασίστ). Ο Αλ Χόρφορντ είχε 16 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ τελείωσε το ματς με 14 πόντους.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο σκόραρε 18 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ για τους Χιτ, με ποσοστό 32% (μετά το 33% στη Βοστώνη στο Game 4), ενώ ο Γκέιμπ Βίνσεντ πρόσθεσε 15 πόντους, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 13 και ο Ντάνκαν Ρόμπινσον είχε 11 για το Μαϊάμι που είχε 3/45 τρίποντα!

Πλέον το κρίσιμο παιχνίδι στη Βοστώνη είναι τα ξημερώματα του Σαββάτου (στις 3:30 ώρα Ελλάδας), με τους παίκτες του Ιμ Ουντόκα να θέλουν να γράψουν με χρυσά γράμματα τα ονόματά τους στην ιστορία των Σέλτικς κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Γουόριορς-Μάβερικς από τη Δύση.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 58-69, 80-93

Χιτ: Τάκερ 7 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπάτλερ 13 (4/18 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 18 (10 ριμπάουντ), Λάουρι (0/6 σουτ, 0/5 τρίποντα), Στρους 4 (0/9 σουτ, 0/7 τρίποντα), Χάισμιθ, Μάρτιν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιουρτσεβέν 2, Βίνσεντ 15 (1/7 τρίποντα), Ολαντίπο 3 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 11 (3/10 τρίποντα)

Σέλτικς: Τέιτουμ 22 (7/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χόρφορντ 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 6 (10 ριμπάουντ), Σμαρτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 25 (5/9 τρίποντα), Γ. Γουίλιαμς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ 14 (5 ασίστ), Πρίτσαρντ, Στάουσκας