NBA Playoffs: Σε Game 7 θα πάνε οι Σέλτικς με τους Χιτ

Οι Μαϊάμι Χιτ δεν επέτρεψαν στους Σέλτικς να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους και με νέο break έφτασαν τη σειρά στο 3-3.

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση και να σταματάει στους 47 πόντους, οι Χιτ άλωσαν με 111-103 τη Βοστώνη, ισοφάρισαν σε 3-3 και έστειλαν την σειρά σε Game 7, για τους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας των NBA Playoffs.

Με το χρονόμετρο στα 46” πριν το τέλος και αυτό της επίθεσης των Χιτ στα δύο δευτερόλεπτα, ο Μπάτλερ έβαλε ένα τρομερό σουτ από τα 6,5 μέτρα υπό πίεση και ουσιαστικά εκεί κλείδωσε τη νίκη που μπορεί να στείλει τους Χιτ για δεύτερη φορά στους τελικούς του ΝΒΑ σε τρία χρόνια.

Στο πλευρό του Μπάτλερ των 47 πόντων στάθηκε ο συγκλονιστικός Κάιλ Λάουρι με 18 πόντους, ενώ ο Μαξ Στρους πρόσθεσε 11 πόντους.

Οι Σέλτικς το πάλεψαν μέχρι το τέλος και, μάλιστα, στην 4η περίοδο κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς, αλλά οι Χιτ ήταν πιο αποφασισμένοι και είχαν τον Μπάτλερ που έκανε όργια. Για τους “κέλτες” ξεχώρισαν ο Τζέισον Τέιτουμ με 30 πόντους (αλλά και 7 λάθη), ο Ντέρικ Γουάιτ με 22 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-29, 46-48, 75-82, 103-111

Σέλτικς: Τέιτουμ 30 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Χόρφορντ 3 (1/8 σουτ, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 12, Σμαρτ 14 (4/15 σουτ, 1/9 τρίποντα), Μπράουν 20 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 2, Νέσμιθ, Γουάιτ 22 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίτσαρντ

Χιτ: Τάκερ 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 47 (16/29 σουτ, 4/8 τρίποντα, 11/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 6 (9 ριμπάουντ), Λάουρι 18 (5/14 σουτ, 4/9 τρίποντα, 10 ασίστ), Στρους 13 (3/8 τρίποντα), Μάρτιν 5 (1), Βίνσεντ 2, Ολαντίπο 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον